Liverpool na krilima Salaha savladao Romu sa 5:2, Džeko postigao 7. pogodak u Ligi prvaka

Fudbaleri Liverpula (Liverpool) pobijedili su sinoć na Enfildu (Anfieldu) ekipu Rome sa 5:2 u spektakularnoj prvoj utakmici polufinala Lige prvaka.

Predvođen sjajnim Egipćaninom Mohamedom Salahom koji je postigao dva gola i upisao dvije asistencije protiv svog bivšeg kluba, Liverpul je došao do visoke pobjede koja mu daje velike šanse za plasman u finale elitnog evropskog klupskog takmičenja.

Ipak, Roma je u finišu utakmice uspjela postići dva gola, od kojih je jedan dao bh. reprezentativac Edin Džeko, što joj ostavlja nadu da u revanšu može prirediti novo čudo u Ligi prvaka.

Prvih dvadesetak minuta pripalo je gostima iz Rima koji su došli do prve velike prilike preko Kolarova koji je u 18. minuti pogodio prečku.

U nastavku meča Liverpul je u potpunosti preuzeo dominaciju, a napadački trio Salah-Mane-Firmino bio je nezaustavljiv za odbrambene igrače Rome.

Nakon velike ofanzive i dvije prilike Salaha i Manea Liverpul u 36. minuti dolazi do vodstva. Salah je primio loptu u šesnaestercu i majstorski pogodio suprotni ugao. Isti igrač u 45. minuti bježi odbrani Rome i izlazi sam pred golmana Alisona te još jednom trese mrežu rimskog sastava.

Treći gol Liverpul postiže u 56. minuti preko Manea, koji koristi asistenciju Salaha i konačno se upisuje među strijelce. Šest minuta kasnije Salah je dodao još jednu asistenciju, a pogodak je postigao Roberto Firminjo (Firmino). Sjajni Brazilac je ponovo bio precizan u 69. minuti kada je nakon kornera Milnera pogodio glavom za ubjedljivih 5:0.

Kada se činilo da će Roma doživjeti debakl na Enfildu, Edin Džeko u 81. minuti svojim 7. golom u ovogodišnjoj Ligi prvaka smanjuje na 5:1. Pet minuta kasnije njemački sudija Feliks Brih (Felix Brych) je dosudio penal za goste, a Dijego Peroti (Diego Perotti) sa bijele tačke postavlja konačan rezultat 5:2.

Uprkos golovima Rome u završnici, ekipa Jirgena Klopa (Jurgen Klopp) ima veliku prednost uoči revanša u Rimu. No, ovaj rezultat ostavlja nadu Romi da ponovi senzaciju iz četvrtfinala kada je eliminisala Barselonu nakon tri gola zaostatka iz prvog meča.

U drugom susretu polufinala Lige prvaka danas u Minhenu igraju Bajern (Bayern Munchen) i Real Madrid.