Počinje Liga nacija, BiH u subotu protiv Sjeverne Irske

Novo takmičenje Evropske nogometne federacije (UEFA) Liga nacija počinje danas.

Takmičenje koje predstavlja svojevrsnu zamjenu za prijateljske utakmice donijet će niz zanimljivih utakmica, a selekcija Bosne i Hercegovine igrat će u grupi 3 drugog jakosnog razreda – Lige B, zajedno sa salekcijama Sjeverne Irske i Austrije.

Učestvovat će 55 reprezentacija podijeljenih u četiri jakosna razreda/lige. Završnica prvog izdanja Lige nacija, koje će poslužiti i kao dio kvalifikacija za evropsko prvenstvo 2020. godine, igrat će se u junu 2019. godine kada će biti odlučen i pobjednik takmičenja.

U najjačem razredu/ligi igrat će 12 najjačih selekcija Evrope – Njemačka, Portugal, Belgija, Španija, Francuska, Engleska, Švicarska, Italija, Hrvatska, Poljska, Island i Holandija.

U ligi B nalaze se Austrija, Vels, Rusija, Slovačka, Švedska, Ukrajina, Irska, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Irska, Danska, Češka i Turska. Ligu C čine Mađarska, Rumunija, Škotska, Slovenija, Grčka, Srbija, Albanija, Norveška, Crna Gora, Izrael, Bugarska, Finska, Kipar, Estonija i Litvanija.

U najslabijoj D ligi igrat će se Azerbejdžan, Makedonija, Bjelorusija, Gruzija, Armenija, Latvija, Farski Otoci, Luksemburg, Kazahstan, Moldavija, Lihtenštajn, Malta, Andora, Kosovo, San Marino i Gibraltar.

Četiri pobjednika grupa lige A igrat će na Final Fouru koji će biti održan u junu 2019. Pobjednici grupa u ligama B, C i D napredovat će u višu ligu, a najslabije ekipe će nazadovati u nižu.

Kroz Ligu nacija reprezentacije će moći izboriti nastup na EP-u i to kroz dodatne kvalifikacije u kojima će učestvovati 16 reprezentacija, po četiri iz svake lige. Po četiri najbolja tima iz svake lige igrat će polufinale i finale, a pobjednici finala izborit će plasman na evropsko prvenstvo.

Reprezentacij BiH protiv Sjeverne Irske igra u subotu, 8. septembra u 15 sati, a protiv Austrije tri dana kasnije na “Bilinom polju” u Zenici.

Grupe prvog izdanja Lige nacija:

LIGA A:
grupa 1 – Holandija, Francuska, Njemačka
grupa 2 – Island, Švicarska, Belgija
grupa 3 – Poljska, Italija, Portugal
grupa 4 – Hrvatska, Engleska, Španija

LIGA B:
grupa 1 – Slovačka, Ukrajina, Češka
grupa 2 – Rusija, Švedska, Turska
grupa 3 – Austrija, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Irska
grupa 4 – Wales, Irska, Danska

LIGA C:
grupa 1 – Škotska, Albanija, Izrael
grupa 2 – Mađarska, Grčka, Finska, Estonija
grupa 3 – Slovenija, Norveška, Bugarska, Kipar
grupa 4 – Rumunija, Srbija, Crna Gora, Litvanija

LIGA D:
grupa 1 – Gruzija, Latvija, Kazahstan, Andora
grupa 2 – Bjelorusija, Luksemburg, Moldavija, San Marino
grupa 3 – Azerbajdžan, Farski Otoci, Malta, Kosovo
grupa 4 – Makedonija, Armenija, Lihtenštajn, Gibraltar

Danas se u okviru Lige nacija igraju prvi mečevi, a sastaju se:
Liga A, grupa 1: Njemačka – Francuska (20.45)
Liga B, grupa 1: Češka – Ukrajina (20.45)
Liga B, grupa 4: Vels – Irska
Liga C, grupa 3: Norveška – Kipar (20.45), Slovenija – Bugarska (20.45)
Liga D, grupa 1: Kazahstan – Gruzija (16.00), Latvija – Andora (20.45)
Liga D, grupa 4: Armenija – Lihtenštajn (18.00) Gibraltar – Makedonija (20.45)

(FENA)