Oštre kritike iz Goražda nakon hapšenja Vranja

Povodom hapšenja Edina Vranja, nekadašnjeg načelnika Sektora kriminalističke policije u FUP-u, Ministarstvo za boračka pitanja BPK, Koordinacija boračkih udruženja s prostora BPK Goražde, Fondacija “Istina za Goražde”, te predstavnici skupštinskih i gradskih komisija za boračko-invalidsku zaštitu na zajendičkom sastanku u zgradi kantona osudili su hapšenje i uputili oštre kritika nadležnim pravosudnim organima, posebno Tužilaštvu BiH koje, kako ističu, već 25 godina ne poduzima nikakve radnje u pogledu istrage ratnih dešavanja u ovoj nekadašnjoj zaštićenoj zoni UN-a te selektivno radena predmetima ratnih zločina.

“Pozivamo nadležna tužilaštva da konačno počnu raditi svoj posao na način da se istina i pravda ne obesmišljavaju. Skupština i Vlada BPK Goražde su u više navrata upućivale dopise nadležnim institucijama i Tužilaštvu BiH da hitno poduzmu mjere kako bi se dosljedno provodila Državna strategija za rad na predmetima ratnih zločina, prvenstveno na području regije Goražde i u cijeloj državi BiH. Međutim, iz revidirane Analize Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina koju je sačinio Upravni odbor Fondacije “Istina za Goražde” koju je prihvatila i Vlada BPK Goražde, vidi se da nije došlo do značajnijih promjena usmjerenih na procesuiranje manje složenih predmeta u kojima se kao osumnjičeni i optuženi pojavljuju isključivo branioci velikog broja nedužnog zbjega naroda ispred kama zločinaca od sigurne smrti u opsjednutom Goraždu”, zaključak je sastanka.

Između ostalog ističe se da više od sedam godina traže prijem kod glavne tužiteljice BiH s upitom zašto se ne implementira Državna strategija, te zašto veliki broj predmeta zločina počinjenih na području Goražda i općina na prostoru Jugoistočne Bosne još nije procesuiran i zašto za njih do sada niko nije odgovarao iako o njima i njihovim počiniocima postoji mnoštvo zadokumentovanih dokaza.

“Pitamo glavnu tužiteljicu BiH zašto se predmeti sa oznakom B još drže u ladici, zašto još niko nije odgovarao za ubistva 148 djece u Goraždu i za 2000 ubijenih civila. Godinama tražimo ove odgovore, a tužiteljica se nije udostojila ni da nas primi. Od Visokog sudskog i tužilačkog vijeća tražimo hitno poduzimanje mjera prema odgovornim osobama za ovakav rad, koji dodatno ubija žrtve i časne učesnike odbrane golih života u goraždanskom okruženju, a od sudova u BiH se da prihvate isključivo optužnice zasnovane na zakonitoj proceduri i u skladu sa važećim zakonima BiH”, istaknuto je danas.

Oni od meritornih institucija BiH zahtijevaju poduzimanje mjera za obezbjeđenje bar istog tretmana pripadnika Armije RBiH i drugih komponenti koje su branile BiH od agresije kao što je tretman pripadnika jedinica i snaga koje su uništavale BiH, posebno u pogledu mogućnosti bježanja od sudskih postupaka u susjedne zemlje Srbiju i Hrvatsku, te poduzimanje konkretnih mjera za njihovu ekstradiciju i suđenje u BiH.

“Od Tužilaštava u BiH tražimo da uvažavaju isključivo pravne osnove za pokretanje istražnih radnji i postupaka u daljoj implementaciji Strategije i da u potpunosti odbace politički ili na drugi način inicirane, odnosno naređene radnje i aktivnosti. Od sudova i Tužilaštva BiH zahtijevamo zaštitu časnih i čestitih autoriteta, visokomoralnih učesnika u odbrani BiH od prljavih i podlih blaćenja, laganja o njihovom učešću u zločinima, koja se često provode s ciljem uništenja vrijednosti i autoriteta pojedinaca, što za posljedicu često ima narušavanje njihovog zdravstvenog stanja i preranu smrt. Kod građana Goražda koji su preživjeli strahote rata opravdano se javlja osjećaj da je na sceni pokušaj izjednačavanja žrtve i zločinca. Teško je ljudima objasniti zašto za ubijanje 158 djece i ranjavanje njih više od 500, niko nije odgovarao. Zašto izgladnjivanje stanovništva, masovno ubijanje civila, silovanja i druga planska zlostavljanja nisu prioritet u radu tužilaca i Tužilaštva BiH” , navodi se u zajedničkom saopćenju sa današnjeg sastanka u zgradi Vlade BPK Goražde.

Istaknuto je također da će, zbog posljednjih dešavanja biti organizirani i protesti u Goraždu, ali i Sarajevu.