Pod sloganom “Ne budi sila iza profila“ danas je i na području Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde obilježen Dan ružičastih majica, Međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja kako bi se ukazalo na porast vršnjačkog nasilja i pritiska u online sferi.
Pored radionica koje su u saradnji sa organizacijom World Vision BiH organizirane u svim školama na području kantona, svoj doprinos obilježavanju ovog datuma tradicionalno dalo je i UŽ „SEKA“ Goražde .
Stručna saradnica za rad sa djecom i mladima Amina Sarajlić naglašava da ovo udruženje u svakodnevnom radu nastoji obuhvatiti sve teme, bitne za rast i razvoj
„ Uz datume kao što je današnji trudimo se da budemo najglasniji i da realiziramo razne aktivnosti jer nam je jako bitno da djeca i mladi znaju da prepoznaju nasilje, koje vrste ponašanja spadaju u koje oblike nasilja.Vršnjačko nasilje nije nova pojava i ono je postojalo i ranije ali moramo priznati da sa napretkom tehnologije i svega što novo vrijeme donosi, zapravo i nasilje postaje sve više zastupljeno“ – kazala je ona.
Ističe da su kroz svakodnevni rad sa djecom i mladima u ovom udruženju uočili da oni imaju kvalitetno predznanje o ovoj pojavi
„ Djeca znaju šta je nasilje i koje vrste nasilja mogu biti, ali svi mi kao zajednica trebamo biti zabrinuti jer je psihičko i emotivno kao i cyber nasilje najviše prisutno, a o kojem obično među djecom vlada neki zavjet šutnje.Djeca to možda posmatraju, a dijete koje je žrtva ne smije da prijavi i vrlo često se desi da to se to dijete muči u sebi, trpi i krije probleme i ne može da sakupi hrabrost da to podijeli s nekim ko bi mu pomogao, ali to ostavlja posljedice koje na prvi pogled nisu vidljive, u odnosu na fizičko nasilje“ – upozorila je ona.
Naglasila je potrebu veće edukacije djece ali i odraslih, kako bi se ova neželjena pojava moga prevenirati, prepoznati i reagirati, uz apel odraslima da, kako je kazala, ne umanjuju pravo djece da izraze slobodno svoje misli,
„ Nekada ih olako shvatamo, rijetko pitamo šta im treba, a djeca itekako mogu biti inspirativni i kreativni sagovornici. Možda sama činjenica da u BiH jasno nemamo definisanog zakona o ovoj problematici je zapravo prvi čin nasilja nad djecom i na tome se zaista treba raditi, pričati i razvijati i na prvom mjestu da razbijemo tabu. Ne smijemo zapostaviti dijete žrtvu nasilja ali isto tako i nasilnika ako je to dijete i zapitati se zašto ono vrši nasilje , zbog čega, jer sigurno postoji razlog. Možda djeca u tim nekim situacijama ne znaju kome da se obrate, i mi nastojimo razgovarati s njima i ukazati im uz ostalo, da trebaju imati osobu od povjerenja kojoj se trebaju povjeriti. Napominjem i da postoji tzv. Plavi telefon koji služi upravo kao podrška i zaštita djeci i svi pozivi na broj 080 05 03 05 su besplatni i anonimni, što je djeci jako bitno, a izuzetan tim stručnjaka razgovara sa djecom i pomaže im „ – kazala je Sarajlić.