Završna priredba za goraždanske mališan

U Bosanskopodirnjskom kantonu (BPK) Goražde danas je ozvaničen završetak realizacije ovogodišnjeg obaveznog predškolskog programa za djecu koja će u septembru krenuti u prvi razred osnovne škole.

Ove godine programom koji je realizovala Javna ustanova za predškolski odgoj i obrazovanje Goražde uz podršku Ministarstva za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport BPK Goražde, bilo je obuhvaćeno 205 mališana.

Ono što su naučili u protekla tri mjeseca, danas su prezentovali na završnoj svečanosti u Gradskoj dvorani „Mirsad Hurić“.

Direktorica JU za predškolski odgoj i obrazovanje Goražde Emina Selimović podsjeća da se obavezni predškolski program u skladu sa Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju, uz finansijsku podršku resornog ministarstva, u ovom kantonu realizuje već 12 godina zaredom.

– Program podrazumjeva  150 sati nastave za djecu koja nisu obuhvaćena nekim vidom predškolskog odgoja i obrazovanja, tako da je u protekla tri mjeseca u BPK bilo uključeno 205 djece koja su pored redovnog programa u dva gradska vrtića, obavezni bili program pohađati i u  parku Plavi cvijet, kao i u školama u Vitkovićima te u općinama Foča i Pale u FBiH  – ističe Selimović.

Napominje da se na ovaj način djeca nastoje pripremiti za novo poglavlje u životu, kako bi što lakše prebrodila polazak u školu.

– Planom i programom  radi se na socijalizaciji,  odnosno privikavanju na novu sredinu. Akcena t je stavljen na igru, da se na taj način djeca mogu što bolje upoznati i znati šta ih očekuje u narednom periodu. Današnjim nastupima pokazali su šta su naučili, a nama je bitno da su djeca upoznala nove drugare, stvorila lijepe uspomene i da idu otvorenih srca u školu gdje će takođe steći nove drugare. Najveći uspjeh odgajatelja i roditelja, a potom i nastvanika,  je odgojiti i pustiti u svijet odgovornu mladu osobu, a mi smo tu da postavimo dobre temelje jer vrtić je prva stepenica u odgoju i obrazovanju  – kazala je direktoica JU za predškolski odgoj i obrazovanje Goražde.

Čestitke za uspješnu realizaciju programa uputila je resorna  ministrica Biljana Begović koja je istakla važnost programa za djecu predškolskog uzrasta, ali ujedno i poželjela sretan polazak u školu svim mališanima.Čestitke mališanima i njihovim roditeljima uputio je i gradonačelnik Goražda Ernest Imamović.