Konstantan rast prometa u trgovini namalo: Stvaraju li građani zalihe hrane

FOTO:ilustracija

Budući da nam životni standard pada, a ne raste, nije realno ni da smo prešli na kavijarU avgustu ove godine zabilježen je rast prometa u trgovini namalo od dva posto u odnosu na prethodni mjesec, a podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju da je uzrok povećan promet u oblasti trgovine prehrambenim proizvodima. Promet u trgovini hranom, pićem i duhanskim proizvodima veći je za 2,3 posto, dok je promet neprehrambenim proizvodima zabilježio pad u iznosu od 1,2 posto, saopćeno je.

Mogući uzroci

– Ako smo privremeno imali više potrošača u avgustu u odnosu na juli, mislim da bi broj turista mogao biti dio objašnjenja, ali nije isključeno i da su rast cijena goriva i stalne najave novih poskupljenja u jesen i zimu, kao posljedica toga, jedan broj građana naveli na stvaranje određenih zaliha – kaže ekonomski analitičar Igor Gavran.

U odnosu na baznu 2015. godinu, realni indeks prometa prehrambenih proizvoda u avgustu ove godine veći je za 61,2 posto, promet neprehrambenih proizvoda za 139,5 posto, a promet u maloprodaji goriva za 29,8 posto. Podsjetimo, prije osam godina BiH je imala značajno manji broj stanovnika, a Gavran vidi nekoliko mogućih uzroka za ovakve procente.

Moguća objašnjenja su “privremeni potrošači”, kupci iz susjednih zemalja koji prelaze granicu i obavljaju kupovinu kod nas zbog nižih cijena, navodi on.

Potrošačka korpa

– Jedna od mogućnosti je i da je dio neregistrovanog prometa uključen u legalne tokove, mada općenito ništa ne ukazuje na smanjenje sive ekonomije u BiH, pa je i ova pretpostavka upitna. Nije realno očekivati kontinuirani rast količina, jer ne jedemo svakog dana sve više. S obzirom na to da nam životni standard pada, a ne raste, nije realno ni da smo prešli na kavijar. I starenje populacije ide u prilog smanjenju, a ne povećanju prometa. Veći broj turista ima uticaja, ali nemamo turiste tokom cijele godine, a svakako ih nemamo dovoljno da nadomjestimo iseljavanje. Uz sve druge faktore, ipak se kao glavni faktor nameće poskupljenje – ističe Gavran.

Ovu tvrdnju potvrđuje i vrijednost potrošačke korpe Saveza samostalnih sindikata BiH.

Troškovi života

U avgustu 2015. troškovi života prosječne četveročlane porodice iznosili su 1.839,23 KM, a u avgustu ove godine čak 3.322,90 KM. Za to vrijeme prosječna plaća u FBiH rasla je sa 823 na trenutne 1.262 KM. Pokrivenost potrošačke korpe prosječnom plaćom u avgustu 2015. iznosila je 45,35, a u avgustu ove godine 37,98 posto.

Avaz