Saopćenje za javnost o objavljenom izvještaju revizije učinka „Rodna ravnopravnost i sprečavanje nasilja nad ženama“

Foto:ured za reviziju FBiH

Ured za reviziju institucija u Federaciji Bone i Hercegovine prove je reviziju učinka „Rodna ravnopravnost | sprečavanje naslija nad zenama”. Provedena je u okviru projekta paraleine revizije u kojem su učestvovale VRI iz Bose i Hercegovine, Crne Gore i Srbije. Namjera je doprinijeti postizanju rodne ravnopravnosti i promovisanju UN-ovih ciljeva održivog razvoja, kao ključnih prioriteta Medunarodne organizacije vrhovnih reviziskih institucia (INTOSAI).

Cilj revizije bio je ispitati efikasnost nadležnih institucija u postizanju rodne ravnopravnosti i sprečavanju nasilja nad ženama, u period 2019-2022. godine. Ispitane su aktivnosti 33 subjekta i to Gender centra Federacie BiH, Federalnog ministarstva rada i socialne politike, jedanaest komisija/odbora za ravnopravnost spolova u Federacii BiH, deset kantonalnih ministarstava nadležnih za socialnu politiku i deset centara za socijalni rad.

Rezultati revizije ukazuju na nedovoljnu efikasnost nadležnih institucija, s obzirom na to da zakonska regulativa za uredenje ove oblasti nije adekvatna, te da mjere za postizanie rodne ravnopravnosti I sprecavanje nasilia nad zenama nisu efikasno planirane niti realizovane.

Pored toga, sistem zbrinjavanja žrtava nasilja nije uređen na odgovarajući način.

Naime, Zakon o zastiti od nasilja u porodici i Krivični zakon FBiH nisu u potpunosti uskladeni s Istanbulskom konvenciom, iako je BiH ratificirala ovu konvenciju prie deset godina. Federalna i kantonalne komisie/odbori za ravnopravnost spolova nisu imale redovne i odgovarajuce aktivnosti, dok četiri kantonalne komisije (PK, HNK, HBZ, BPK) nisu imale nikakvih aktivnosti.

Pitanja rodne ravnopravnosti i nasilja u porodici nisu adekvatno strateški uređena. U četiri kantona nisu izradeni gender akcioni planovi (PK, HNK, ZHK i HBZ), dok se u dva kantona (USK i ZHK) nisu donosili dvogodišnji programi mjera za prevenciju, zaštitu i borbu protiv nasilia u porodici.

U revidiranom periodu u FBiH ukupan bro žrtava nasilja u porodici iznosio je 10.294, a od toga su 78%, odnosno 8.038 bile zene. Međutim, s obzirom na to da se ne vode evidencie o rodno zasnovanom nasilju izvan porodice, nisu poznati podaci o ukupnom broju zena izlozenih nasilju. Utvrdeno je da u Federaciji BiH nije uspostavljen dovollan broj sigurnih kuca, kao i da nije osiguran smjestaj za žrtve nasilja u svim kantonima. Uzimajući u obzir standard Istanbulske konvencije, u sigurnim kucama nedostaje 96 mjesta. S obzirom na to da donesenim propisima nije uredeno osnivanje, rad I finansiranje sigurnih kuca, federalno i kantonalna ministarstva nadle&na za socialnu politiku ne vrse odgovarajuci i redovan nadzor nad nihovim radom.

Postizaniem rodne ravnopravnosti u Federacii BiH moguće je ostvariti znacajnu dodanu vrijednost koja se ogleda u poboljsanju položaja zena u društvu i zaustavljanju nasilkia nad njima. Namjera revizije je potaknuti nadležne institucije i cjelokupnu javnost da pitanju rodne ravnopravnosti i zaštiti od nasilja posvete odgovarajuću pažnju.

Izvještaj i Saopćenje se nalaze na internet stranici Ureda za reviziju: www.vrifbih.ba<http://www.vrifbih.ba/>.