Drastično povećanje kazni za odbijanje testiranja na alkohol, droge i lijekove

FOTO:ilustracija

Osim toga, zatraženo je izricanje zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od šest mjeseci, umjesto sadašnjih “dva do šest mjeseci”, te povećanje broja kaznenih bodova sa dva na šest

Ukoliko državni Parlament usvoji izmjene i dopune Zakona o sigurnosti saobraćaja BiH, svi nesavjesni vozači i instuktori vožnje dobro će razmisliti prije nego što sjednu za volan, odnosno na suvozačko mjesto pod dejstvom alkohola, droga ili pojedinih lijekova, a nisu spremni podvrgnuti se testiranju.

Naime, zastupnici Demokratske fronte uputili su u proceduru prijedlog o pooštravanju kazni za one koji odbiju testiranje na prisustvo u organizmu alkohola, opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije i za vrijeme vožnje.

Šest kaznenih bodova

U zakonu koji je na snazi za te prekršaje zaprijećene su novčane kazne od 400 do 1.000 maraka, a u prijedlogu izmjena predviđeno je povećanje na 4.000 KM. Osim toga, zatraženo je izricanje zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od šest mjeseci, umjesto sadašnjih “dva mjeseca do šest mjeseci”, te povećanje broja kaznenih bodova sa dva na šest.

Novčanom kaznom u iznosu od 4.000 KM kaznit će se za prekršaj vozač ili instruktor vožnje koji odbija da se obavi ispitivanje pomoću odgovarajućih sredstava i aparata ili stručni pregled radi provjeravanja da li ima alkohola u organizmu ili da li pokazuje znake poremećenosti izazvane dejstvom alkohola, odnosno da li je pod dejstvom opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije i za vrijeme vožnje (član 220. st. (1) i (2)). Za prekršaj iz stava (1) ovog člana vozaču ili instruktoru vožnje uz kaznu će se izreći zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od šest mjeseci i, izuzetno od odredbe člana 225. stav (2), šest kaznenih bodova – navodi se u Prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH.

fokus