Predsjednica Skupštine Nezavisnog sindikata SKB-a Mostar Ana Mišić kazala je da zdravstveni radnici traže povećanje plaće od 30 posto.
“Želimo da šira javnost bude upoznata s tim da već mjesecima radimo bez kolektivnog ugovora, za što je jedini krivac Vlada HNK-a koja nije uradila ništa da spriječi ovaj kolaps zdravstva. Nadamo se da će razum prevladati i da ćemo doći do rješenja i potpisivanja kolektivnog ugovora, kako bi nastavili s radom. Do tada naše pacijente molimo za strpljenje i razumijevanje”, kazala je Mišić.
Predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika HNK-a Dalibor Vuković istaknuo je kako je u generalni štrajk stupilo više od četiri hiljade zdravstvenih radnika širom HNK-a.
“Od ovog trenutka veliki broj naših pacijenata i građana ostao je bez obaveznog zdravstvenog osiguranja, bez velikog dijela zdravstvenih usluga koja im pripadaju po zdravstvenom osiguranju. Šest punih mjeseci nijednim pravnim aktom, nijednim dopisom, iz Vlade HNK-a nisu se obratili Sindikatu i pokušali ono što im je bila zakonska obaveza, a to je da zaustave stupanje zdravstvenih radnika u generalni štrajk”, rekao je Vuković.
Dodao je kako je to primjer “ozbiljne neodgovornosti, nekompetentnosti i aljkavog rada”.
“Mi ih još jednom ispred pregovaračkog tima Sindikata zdravstvenih radnika, pozivamo da u toku današnjeg dana pozovu sindikate da se dogovorimo, potpišemo kolektivni ugovor i da spriječimo katastrofu u zdravstvu”, kazao je Vuković.
Po njegovim riječima, posebno je teško stanje u zdravstvenim ustanovama u Konjicu.
“Bolnica Konjic je stupila u generalni štrajk, samo nije Dom zdravlja Konjic, koji je u ovome trenutku u velikoj agoniji, radnici su izbezumljeni i u ovome trenutku su pred davanjem kolektivnog otkaza”, naglasio je predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika HNK-a.
Što se tiče zdravstvenih usluga koje će građani moći dobivati tokom generalnog štrajka, Vuković je kazao kako su poslovi dogovoreni po pojedinačnim zdravstvenim ustanovama s poslodavcima, pa će tako svaka zdravstvena ustanova pružati različite zdravstvene usluge.
“Hitni slučajevi neće biti odbijeni, također i pacijenti koji se liječe od raka, njihova zračenja i kemoterapije se neće zaustavljati. Sve ostalo, specijalistički pregledi i ono što je u redovnoj domeni, neće se obavljati dok traje štrajk”, izjavio je Vuković.
Predsjednik Nezavisnog sindikata Kantonalne bolnice “Dr. Safet Mujić” Mostar Ismet Kodro poručio je kako je strašno da medicinska sestra ne može naplatiti jednu prosječnu plaću u FBiH.
“Potpuna je odgovornost na Vladi. Svjedoci smo i pomoći koja je davana zaposlenicima kao posljedica saniranja stanja koronavirusa, svi proračunski korisnici, pa čak i neke lošije tvrtke, privatni poduzetnici su to isplaćivali, a jedini koji su ostali van te priče su zdravstveni radnici. Očekujemo od Vlade da nas pozove tokom dana i da se razgovora o našim zahtjevima o povećanju plaća”, zaključio je Kodro.
(Vijesti.ba/Fena)