Zbog brojnih promjena na plućima, pušači su pod većim rizikom da razviju razne bolesti

FOTO:ilustracija

Uklanjanjem izloženosti dimu cigareta, pluća se mogu popraviti i vratiti funkciju

Pušenje cigareta je ovisnost koja ozbiljno ugrožava zdravlje, posebno pluća. Utjecaj pušenja na dišni sistem, je vrlo štetan. Kako pušači udišu otrovne hemikalije, pluća prolaze kroz značajne promjene po kojima se razlikuju od pluća nepušača.

 

 

Štetni efekti

Pluća pušača podnose nemilosrdan napad štetnih tvari prisutnih u duhanskom dimu. Ove otrovne hemikalije, uključujući nikotin, katran i ugljični monoksid, prodiru u osjetljiva plućna tkiva, uzrokujući niz štetnih efekata.

Tokom vremena, stalna izloženost dimu cigareta dovodi do smanjene funkcije pluća, stvaranja naslaga katrana i povećanog rizika od bolesti.

Razlike između pluća pušača i nepušača su ogromne i alarmantne. Dok nepušači obično uživaju u zdravijem respiratornom sistemu, pušači se bore s bezbroj problema koji ugrožavaju zdravlje pluća.

 

Uprkos štetnim efektima pušenja na pluća, postoje koraci koje pušači mogu poduzeti kako bi ublažili štetu i pospješili ozdravljenje. Iako je prestanak pušenja najefikasniji način za poboljšanje zdravlja pluća, postoje dodatne strategije za čišćenje i pomlađivanje dišnog sistema.

Pomoć plućima

Jako je važno da probate prestati pušiti. Uklanjanjem izloženosti dimu cigareta, pluća se postupno mogu popraviti i vratiti funkciju.

Pijte puno vode jer ona pomaže razrjeđivanju sluzi i olakšava njeno uklanjanje iz pluća, potičući pročišćavanje dišnih puteva i bolju respiratornu funkciju.

Bavljenje redovnom fizičkom aktivnošću može poboljšati kapacitet pluća i ojačati dišne mišiće. Kardiovaskularne vježbe kao što su hodanje, plivanje i vožnja bicikla posebno su korisne za zdravlje pluća.

Konzumacija uravnotežene prehrane bogate voćem, povrćem i nemasnim proteinima osigurava bitne hranjive tvari koje podržavaju funkciju pluća i obnavljanje tkiva.

Vježbe dubokog disanja mogu pomoći u povećanju kapaciteta pluća, poboljšati ventilaciju i potaknuti čišćenje dišnog sistema od toksina.

Također, određeni dodaci prehrani, kao što su vitamin C, vitamin E i omega-3 masne kiseline, mogu pomoći u smanjenju upale i održavanju zdravlja pluća. Međutim, ključno je posavjetovati se s liječnikom prije početka bilo kakvog novog režima suplementacije.

Avaz