Evropska komisija danas predstavlja izvještaj o evropskom putu BiH: Od marta do danas nije urađeno skoro ništa

FOTO:ilustracija

U nacrtu ovog dokumenta, koji su objavili pojedini mediji, navodi se da će Evropska komisija još jednom pozvati Bosnu i Hercegovinu da hitno provede ustavnu i izbornu reformu

Evropska komisija danas će predstaviti Izvještaj o napretku Bosne i Hercegovine na njenom evropskom putu.
U nacrtu ovog dokumenta, koji su objavili pojedini mediji, navodi se da će Evropska komisija još jednom pozvati Bosnu i Hercegovinu da hitno provede ustavnu i izbornu reformu, piše BHRT.

Dodaje se da je BiH napravila veliki napredak, postigla i održala punu usklađenost sa sankcijama Rusiji nakon njezine agresije na Ukrajinu, ali da provođenje restriktivnih mjera ostaje izazov zbog političkih opstrukcija.
Funkcionisanje demokratskih institucija podrivano je stalnim kršenjem pravnog i ustavnog poretka od entiteta Republika Srpska, koji i dalje ne provodi odluke Ustavnog suda, dovodeći u pitanje autoritet i integritet ovog suda, navodi se u nacrtu izvještaja.

BiH nije ispunila svoj dio dogovora nakon što nam je u martu odobren početak pregovora o članstvu u Evropskoj uniji, tako da prilikom predstavljanja Izvještaja o napretku teško možemo očekivati pozitivnu ocjenu. Od marta do danas nije urađeno skoro ništa. Koalicioni partneri u vlasti na državnom nivou optužuju jedni drugi za neuspjeh i nadaju se da će nam Brisel još jednom progledati kroz prste.
– Nadam se da će Brisel imati razumjevanja da specifičnost BiH prihvati na pravi način ili da nam barem pomogne i da nam kaže kako da se sami izborimo sa blokadama koje dolaze direktno iz Moskve, sa blokadama koje su po nalogu ruskog predsjednika i time zapravo Moskva u odnosu na EU vodi u nekoj utakmici, a BiH tome plaća cijenu – rekao je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik je pak kazao:
– Naše jasno opredjeljenje je EU, ali to ne znači da ćemo pristati na lažne kvalifikacije, ucjene i uslovljavanja. Granice postoje. Tražimo poštovanje i da nas tretiraju kao ravnopravnog partnera, to je minimum bez kojeg nemamo o čemu razgovarati.
Dok koalicioni partneri za zastoj na evropskom putu optužuju jedni druge za opoziciju nema dileme. Krivi su svi podjednako.
– Od decembra 2023. i ponovo od marta 2024. podsjećam Vijeće ministara BiH kako neko ko bi trebao da dostavlja prijedloge zakona u PSBiH nijednu od tih obaveza nije izvršilo – istakao je Dženan Đonlagić (Demokratska fronta), delegat Kluba bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH).
Zlatko Miletić, delegat Kluba hrvatskog naroda u Domu naroda PSBiH (Za nove generacije), također je kritikovao vladajuće.
– Nijedan nema zakon novi koji su oni u potpunosti napravili pa da su ga stavili u proceduru da je usvojen. Uglavnom se radi o popravci raznoraznih zakona i ti zakoni evo poput izmjena i dopuna Zakona o VSTV-u urađeni su po meni na nekvalitetan način tako da se moraju opet popravljati – dodao je.
I politički analitičari saglasni da se danas nemamo čemu dobrom nadati.
– Mislim da to ne može biti ni u kom slučaju Izvještaj o napretku. Ja bih rekla prije izvještaj o nazadovanju. Mi kao da se krećemo unatrag ka EU i besmisleno je čak iluzorno očekivati bilo kakvu pozitivnu naznaku u tom izvještaju – navela Tanja Topić, politička analitičarka.
Profesorica na FPN-u Sarajevu Nedžma Džananović Miraščija navodi da se ključne reforme nisu desile.
– Svjedoci smo da se neke ključne reforme nisu desile. Mislim, nažalost, s obzirom na to da je napredak izostao, da se danas nećemo imati mnogo čemu radovati – rekla je.
Slovenački stručnjak za politiku EU-a Faris Kočan smatra međutim da nije sve tako crno kao što izgleda na prvi pogled.
– Očigledno da Evropska komisija ili EU u tom smislu razumije kakva je situacija u BiH. Koliko teško je postići politički konsenzus u vezi s nekim stvarima pa će pokušati gradualno ići u toj stvari. Tako da ono loše u nelošem mislim da je to najbitnija poruka – istakao je Kočan.
Iako nismo uradili ništa i dalje se nadamo nekom čudu i da ćemo ipak dobiti pozitivnu ocjenu. Bitno je nadati se. A u slučaju negativne ocjene uvijek možemo optužiti nekog drugog da je kriv, navodi BHRT.
Faktor