Lasica i Milović: Pucnjava i zapaljene kuće u Kokinom Selu

Branislav Lasica ispred zgrade Suda BiH. Foto: BIRN BiH

U nastavku suđenja za zločine na području Goražda, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je 22. maja 1992. godine čuo pucnjavu i vidio da gore kuće bošnjačkih civila u Kokinom Selu.

Radomir Radović kazao je da je početkom 1992. godine živio u selu Potkamen, koje se još naziva Lozje ili Kokino Selo, te da se osjećala nervoza da se nešto može desiti, zbog čega su držali straže oko kuća. Prisjetio se i kako su u proljeće išli u naselje Odžak, gdje je pokušana vojna organizacija stanovništva u čete.

Nakon što mu je tužilac Vladimir Simović predočio i izjavu iz 2019. godine, svjedok je potvrdio da je tada imenovan za komandira voda, dok mu je nadređeni kao komandir čete bio Branislav Lasica, koga su još zvali Miško ili Laci. Dodao je da je glavni komandant bio Brane Petković, ali da nikada nije čuo za Teritorijalnu odbranu (TO) Srpsko Goražde.

Na pitanje da li je znao za napad na bošnjačko stanovništvo Kokinog Sela, svjedok je kazao da o tome nije znao ništa, ali da su mnogo puta čuli informacije da će njegov dio sela biti napadnut.

Govoreći o samom napadu na bošnjačko stanovništvo u Kokinom Selu, svjedok je ispričao da je tog jutra s bratom i drugim komšijama čuvao straže blizu kuća, jer ih je noć ranije komandir Lasica upozorio da se sprema napad na njih. Dodao je da su kuće Bošnjaka bile preko ulice, te da je odjednom čuo pucnjavu, nakon čega je vidio dim i neke od kuća kako gore. Pojasnio je da je tek poslije rata saznao da je tog dana ubijeno 30 Bošnjaka civila.

Na pitanje Anje Loga, braniteljice Branislava Lasice, svjedok je kazao da optuženog nije smatrao bitnim jer je bio početak rata, kao i da ih nije raspoređivao na položaje, niti im naređivao da idu u napad ili na zadatke.

Lasica i Miroslav Milović optuženi su da su, kao komandanti jedinica Vojske Republike Srpske, komandovali i učestvovali u napadu na Lozje (Kokino Selo), prilikom kojeg je ubijeno oko 30 osoba. Navedeno je da su među žrtvama bili uglavnom civili – uključujući žene, djecu i starije – a više desetina ljudi je odvedeno i zatočeno.

Slaviša Jakšić ispričao je da je početkom 1992. godine živio u naselju Obarak, te da je u aprilu u ovom naselju formirana TO Poda ili TO Obarak, čiji komandir je bio Miro Čarapić.

O napadu na Kokino Selo je rekao da je bio u Valjevu i vidio isječak na televiziji u kojem je prepoznao Čarapića. Tužilac ga je podsjetio da je u ranijoj izjavi iz 2019. godine kazao da je bio u blizini mjesta koje je napadnuto i čuo pucnjavu, te da je po povratku kući saznao od komšija da je Kokino Selo napadnuto i da je “Vojska Republike Srpske napala sa Jabuke”, što je svjedok potvrdio kao tačno.

Svjedok Željko Komlenović kazao je da je do početka maja radio u Opštinskom štabu TO-a Goražde, na poslovima veze i kripto zaštite, nakon čega je napustio posao i otišao u naselje Jelah. Dodao je da je, kada su počele borbe, imao angažman u nekom štabu “srpske TO”, gdje je komandant bio Brane Petković. Za njim je Sud BiH ranije raspisao potjernicu.

Ispričao je da je u tom periodu radio na poslovima veze, ali da su imali mali broj ručnih radio uređaja, za koje ne zna kod koga su bili, niti koja su bila kodna imena osoba koje su ih koristile. Dodao je da je poslije napustio poziciju i otišao u jedinicu Slavka Petkovića kao obični vojnik.

Nakon što je u sudnici kazao da nije imao nikakve informacije o napadu na Kokino Selo, tužilac ga je podsjetio na izjavu iz 2019. godine u kojoj je rekao da je po dolasku u novu jedinicu iz priče saboraca saznao da postoji plan za napad na ovo selo. Svjedok je rekao da to ne može tvrditi sada.

Nastavak suđenja bit će naknadno određen.

 

detektor.ba