U Mostaru se danas oglasila sirena za uzbunu u 10 sati i 16 minuta, tačno kada je 1993. godine luk Starog mosta srušen u Neretvu.
Sa obnovljenog mosta je bačeno cvijeće u rijeku, te izveden skok bez aplauza, čime je obilježena 30. godišnjica rušenja simbola toga grada.
Najtužniji dan u historiji Mostara obilježen je u organizaciji Kluba skakača u vodu Mostari uz poruke mira i suživota, kao lekcija prošlosti iz koje treba učiti.
Predsjednik kluba skakača u vodu Mostari Lorens Listo kaže kako je obilježavanje ove godišnjice dugogodišnja tradicija mostarskih skakača, koja je od velikog značaja, jer se na taj dan evociraju sjećanja na zlo koje je zadesilo Mostar i šalju poruke da se takvo što nikome više ne smije dogoditi.
“Kao i svake godine Klub skakača u vodu Mostari ovaj dan obilježava na svoj tradicionalni način, skokom bez aplauza i tu ćemo tradiciju nastaviti. Dok je Kluba skakača u vodu ‘Mostari’, mi ćemo uvijek na isti način da obilježavamo godišnjicu rušenja Starog mosta”, kazao je Listo na UNESCO-ovom spomeniku koji je poznat širom svijeta.
On je ujedno natpisom na majici “Free Palestine”, poslao poruku solidarnosti sa narodom Palestine koji je izložen ratnim strahotama u želji da se zaustavi krvoproliće na Bliskom istoku i uspostavi mir.
Sa Starog mosta u Mostaru su danas poslane brojne poruke mira, suživota i tolerancije uz podsjetnik da je to uvijek bio most prijateljstva, mjesto susreta i druženja, te da će to i ostati.
U sklopu obilježavanja 30 godišnjice rušenja simbola Mostara danas su mostarski osnovnoškolci, srednjoškolci i studenti organizirali manifestacijom pod nazivom “Oda Starom mostu”. Program osmišljen kao historijski čas održava se danas u Narodnom pozorištu Mostar.
“Prikladnim obilježavanjem u znak sjećanja na 9.11.1993. godine, njegujemo kulturu sjećanja i baštinimo osjećaje pripadnosti našem gradu na Neretvi i jedinoj domovini Bosni i Hercegovini”, navode iz Koordinacionog tima.
Stari most u Mostaru preko rijeke Neretve je sagrađen u periodu između 1557. i 1566. godine i bio je najveća lučna konstrukcija na svijetu u tom periodu. Dao ga je sagraditi Sulejman Veličanstveni, a graditelj je bio Mimar Hajrudin.
Srušen je tokom rata u Bosni i Hercegovini 9. novembra 1993. godine granatama ispaljenim s položaja Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Haški tribunal je zaključio odlukom da je Stari most bio “legitimni vojni cilj HVO-a”, iako su za ratne zločine osuđeni pripadnici HVO-a.Obnova Starog mosta počela je 2000. godine, a 2004. je rekonstruirani most otvoren te je godinu poslije svečanosti obnove, 15. jula 2005., zajedno sa starom gradskom jezgrom Mostara uvršten na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine. Time je Stari most postao prvi spomenik kulturne baštine na UNESCO-ovoj listi iz BiH.
klix