Ni 16 krivičnih prijava ni 10 uhapšenih nije dovoljno da bi se zaustavio svakodnevni trend slanja lažnih dojava o postavljenim bombama, uglavnom na području Kantona Sarajevo.
Nakon dojave da je bomba podmetnuta u Kantonalnom sudu, policija je i krajem radne sedmice bila na nogama, a svi uposleni i građani koji su se nalazili u objektu morali su biti evakuirani.
Iscrpljuju se resursi policije
Po ko zna koji put su angažirani službenici da izvrše evakuaciju i kontradiverzioni pregled, a kriminalno ponašanje u kojem prednjače maloljetne osobe nastavlja iscrpljivati resurse policije.
– Dojave o bombama naravno da zamaraju policijski aparat, tim prije što imaju isti rukopis – tinejdžeri ih doživljavaju kao bezazlenu zabavu, kojom izbjegavaju kontrolni ili čas za koji nisu spremni. Na svu sreću, ishod je, barem što se tiče kontradiverzionog pregleda, isti – dojava je bila lažna – kaže stručnjak za sigurnost Hamza Višća.
Višća: Izbjegavaju nastavu. Facebook
Svi trpe posljedice
U ovakvim situacijama, osim policijskih snaga, posljedice trpe i uposleni u institucijama i ustanovama, građani, učenici, a na kraju i počinitelji krivičnih djela.
– Ovu pošast mogu zaustaviti Tužilaštvo i Sud traženjem i izricanjem, za primjer, najstrožijih mjera – kazni počiniocima i roditeljima ili starateljima. Preventivnu ulogu sistema obrazovanja ne treba zanemariti, a to znači permanentno, a ne samo kampanjsko upoznavanje učenika sa štetom i posljedicama lažnih dojava – ističe Višća.
avaz.ba