Udruženje poslodavaca Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde održalo je danas hitan sastanak na kojem su razmatrane posljednje naredbe Vlade BPK Goražde.
Uz ocjenu da se prilikom donošenja mjera nije vodilo računa o mogućim posljedicama na proces proizvodnje i izvršenje tekućih ugovora, na sastanku su usvojeni zaključci koji će biti dostavljeni Vladi BPK Goražde.
– Uvođenje online nastave u školama imat će za posljedicu odsustvo velikog broja radnika koji ne mogu ostaviti djecu bez nadzora. Po procjenama ti će se brojevi kretati po 50 ili 60 u većim firmama, što dovodi u pitanje uspješnost zacrtanih ciljeva i po ugovorima preuzetih obaveza. Ne vidi se smisao ovakvoj odluci, pogotovo cijeneći što se ostavlja mogućnost da rade kladionice, ugostiteljski objekti i druge slične djelatnosti, a da je prethodno u škole u cilju održavanja sigurne nastave uloženo u zaštitu djece, nastavnika i profesora putem nabavke pregrada, klupa, maski i druge zaštitne opreme u čemu su finansijski učestvovale firme sa područja BPK Goražde – jedan je od zaključaka.
Imenovati predstavnika poslodavaca u Krizni štab
Udruženje poslodavaca BPK Goražde zahtijeva da se u krizni štab Ministarstva socijalne politike, zdravstva, raseljenih lica i izbjeglica BPK Goražde imenuje predstavnik Udruženja poslodavaca i da kao član može izraziti utjecaj na privredna društva, radi usklađivanja donesenih mjera, njihovih ciljeva i potreba firmi.
U tu svrhu delegiran je predstavnik Udruženja poslodavaca u Krizni štab, a poslodavci traže da se hitno razmotri i preispita donesena naredba o uvođenju online nastave u školama te sugerišu da se ova odluka stavi van snage do daljnjeg, dok se detaljno ne razmotre pozitivni efekti a i negativne posljedice.
Hitan sastanak Udruženja poslodavaca BPK Goražde održan je na zahtjev firmi iz tri industrijske zone koje imaju najveći broj radnika.
Na nove mjere o ograničenju kretanja, koje je na preporuku kriznog štaba ministarstva zdravstva, jučer usvojila Vlada Bosanskopodrinjskog kantona (BPK), danas je reagovalo goraždansko Udruženje ugostitelja, smatrajući da mjere najviše pogađaju njihovu djelatnost. Navode da je ova grana privrede dovedena pred potpuni kolaps te upozoravaju da će, ukoliko se ništa ne poduzme, biti prinuđeni zatvoriti radnje i otpustiti radnike.