Svi dosadašnji rezultati redovnih i vanredne analize vode iz gradskog vodovoda u Goraždu su uredne – potvrdili su danas iz Zavoda za javno zdravstvo BPK Goražde.
Direkotrica ove ustanove dr. Medina Bičo, naglasila je da su fizičko-hemijske i mikrobiološke analize vode iz gradskog vodovoda koje se vrše svake sedmice pokazale da je voda u Goraždu ispravna, uključujući i posljednji uzorak od prije par dana.
„ Uzorak uzet 16.avgusta je uredan. Mi radimo po Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće i svake sedmice se vrši analiza uzoraka sa četiri lokaiteta s tim da svaka tri mjeseca šaljemo vodu i u sarajevski Zavod za javno zdarvstvo, da bi oni izvršili eksternu kontrolu, a takođe i taj nalaz koji je poslan 30.jula je bio uredan“ – kazala je ona.
Napominje da je ljetni period sezona u kojoj uzroci stomačnih tegoba mogu biti različiti, ali ne isključuje mogućnost da je usljed brojnih kvarova moglo doći i do kontaminacije vode, što analize ipak nisu pokazale.
„ Sada je sezona i imamo i druge stomačne tegobe druge etiologije. Dakle, ne mora se sve vezati za vodu, međutim zbog pojačanog priliva pacijenata protekloh dana sa simptomima proliva i povraćanja, to može upućivati da je negdje došlo do kontaminacije vode za piće, jer kada se desi prekid u vodosnabdijevanju i veliki kvarovi, može doći do kontaminacije. Stoga smo mi odmah po saznanju da je došlo do povećanog proja pacijenata, izdali upozorenje javnosti da se voda prilikom prekida vodosnabdijevanja i većih kvarova, obavezno preventivno prokuhava, prilikom upotrebe“ – pojasnila je ona.
U goraždanskom Domu zdravlja potvrdili su da se broj pacijenata koji traže ljekarsku pomoć zbog stomačnih tegoba, smanjuje.
„ Svaki dan se pacijenti javljaju sa tim tegobama, ali nikada se u posljednjih nekoliko godina nije desilo da to bude naglo i u tako u velikom broju odjednom u većini gradskih ambulanti. Samo 17. Avgusta smo imali 188 pacijenata koji se javili u ambulante zbog tih tegoba, već jučer je taj broj bio za oko polovinu manji, a danas je to već sporadično“ – kazao je direktor Doma zdravlja „dr. Isak Samokovlija“ dr. Edin Čengić.
Dodao je da je najveći priliv bio u ambulanti u centralnom objektu Doma zdravlja
„ To je donekle i razumljivo jer ta ambulanta je najveća i jedina koja radi popodne pa prima i pacijete iz drugih ambulanti. U ostalima je bio manji broj dok recimo u terenskim ambulantama izuzev VItkovića koji s enapajaju iz gradskog vodovoda, imali smo samo dva zabilježena slučaja.
Ovi simptomi ili kako mi zovemo akutni gastroenterokolitis, nastaju uvijek tako što se unese u usta, dakle ne udisanjem iz zraka, već tako što unesete hranu ili vodu koja je zaražena bakterijama ili virusima koji najčešće izazivaju te bolesti ili su vam ruke prljave. Stoga, kada imate tako veliki nagli porast broja pacijenata iz različitih dijelova grada mislim da sve to ukazuje da je jedino što je zajedničk za sve te ljude da su mogli konzumirati vodu iz gradskog vodovoda“ – kazao je dr. Čengić.
Pogon za preradu, pripremu i distribuciju vode u Fabrici vode u Vitkovićima danas je obišla i kantonalna sanitarna inspekcija, a inspektor Semir Turulja takođe je potvrdio da su svi nalazi vode uredni i da se u postrojenju sve vrši prema propisanim pravilima.