FOTO:hayat.ba
Četiri dana nakon brutalnog napada na bivšeg fudbalera Almira Raščića u Goraždu njegovo zdravstveno stanje je i dalje veoma teško.
Paralelno sa blokiranjem prostora potrebno je hitno izaći na lice mjesta, obezbjediti tragove, zadržati svjedoke i najhitnije prikupiti operativna saznanja i informacije na samom licu mjesta i u njegovoj blizini. Dokazi i svjedoci mogu se pronaći kako na licu mjesta, tako i u njegovoj užoj i široj okolini o čemu treba voditi računa. Stoga, lice mjesta nikada ne treba obezbjediti usko, već široko iz više razloga, kako zbog pronalaska tragova, sredstava izvršenja i svjedoka, tako i zbog mogućeg pronalaska izvršioca.
O svemu je odmah potrebno obavijesti tužioca koji je u ovakvim slučajevima obavezan odmah izaći na lice mjesta, organizovsti uviđajnu ekipu i rukovoditi uviđajem. Takođe, potrebno je odmah obavijestiti sve susjedne policijske uprave, druge sigurnosne agencije i sa njima razmijeniti prve informaci, zatražiti njihovu pomoć i uključivanje u potragu za izvršiocem.
Uviđajna ekipa mora biti sastavljena od iskusnih istražitelja i stručnjaka kriminalističke policije, kriminalističkih forenzičara, sudskih vještaka i Tužioca koji će rukovoditi uviđajem.
Po dolasku na lice mjesta Tužilac i istražitelji će se upoznati sa prvim informacijama i obavještenjima, izvršit će orijentaciju lica mjesta i izvršiti misaonu rekonstrukciju šta se i kako moglo desiti na licu mjesta. Kuda se izvršilac kretao i kuda se udaljio sa lica mjesta i gdje je moga ostaviti tragove i dokaze. Uviđaj je potrebno izvršiti po njegovim fazama, spriječiti bilo kakvu mogućnost kontaminacije i uništenja tragova. Izuzeti sve mikro i makro tragove. Ukoliko se radi o noći i slaboj vidljivosti, tragovi će se obezbjediti i osigurati od uništenja a uviđaj odgoditi do jutarnjih sati i izvršiti pod punom dnevnom svjetlosti, a o svim poduzetim radnjama će se sačiniti zapisnik. Temeljitost i ozbiljnost vršenja uviđaja je mnogo važna, jer na licu mjesta je “podpis izvršioca”, ali ga je stručnim znanjem i iskustvom potrebno dežifrirati i zakonito zadokumentovsti.
Svi izuzeti tragovi će se traseološki putem dostaviti na potrebna vještačenja koja će narediti tužilac.
Dok se vrši uviđaj, potrebno je prikupljati što više operativnih saznanja i informacije od građana, zdravstvenih i drugih ustanova, koji će se sublimirati i analizirati na jednom mjestu. Izvršiti selekcija podataka, mada uvjek treba imati na umu da ne postoji nebitna informacija i nikada ni jednu ne treba odbaciti.
Nakon sublimacije, sve informacije je potrebno hitno provjeravati i utvrditi njihovu tačnost. Vršiti potragu, pretrese, pronalazak i oduzimanje predmeta, identifikaciju i saslušanje svjedoka, forenzička vještačenja, odkriti i utvrditi šta je mogući motiv izvršenja krivičnog djela. Prikupiti i provjeriti sve informacije o navikama, životu žrtve i njegovih srodnika, prijatelje, poznanike, bračnih drugova, poslovnih partnera, radnog okruženje i sl.
Nakon utvrđivanja motiva, istraga će se usmjeriti u pravom smjeru, ukoliko se ne utvrdi motiv, istraga će tapkati u mjestu bez željenih rezultata i lutati u “mraku” bez cilja. Zbog toga veoma je bitno što hitnije utvrditi motive počinjenja ovakvog krivičnog djela.
Za rasvjetljavanje ovakvih krivičnih djela ključna su prva 72 sata od samog izvršenja krivičnog djela, jer sve što više protiče vremena od izvršenja sve se više udaljavamo od izvršioca i rasvjetljavanja krivičnog djela. Popusta psihološki pritisak kod izvršioca i otvara mu se veći prostor za manipulaciji i bjegstvo.
Veliku pomoć u ovakvim situacijama mogu pružiti i ostale policijske agencije, brza razmjena informacija i saznanja, kao i operativna podrška mogu biti ključni, mada je to zbog složenog decentraliziranog policijskog sistema u BiH otežavajući faktor zbog same organizacije koordinacije aktivnostima.
Policijske agencije u BiH sigurno raspolažu sa stručnim kadrovima i kapacitetima za istraživanje ovakvih krivičnih djela, kao i najtežih oblika organizovanoh kriminaliteta. Međutim, posljednjih nekoliko godina u fokusu je izvršenje nekoliko teških ubistava koja su ostala nerasvjetljenja, ovi slučajevi si ostavile mrlju na cjelokupan sigurnosni sistem, što je izazivalo i nezadovoljstvo javnog mnijenja.
Zbog svega navedenog menadžmenti policijskih agencije moraju doživjeti reformu, moraju biti transformisani prema potrebama izražene problematike. Naročito voditi računa o kadrovskom profiliranju i personalnoj podkapacitiranosti kriminalističke policije i istražitelja. Većina Kantonalnih MUP-a u Federaciji BiH ima ispod 20% kadrovskog potencijala u kriminalističkoj policiji, što je apsurdno u odnosu na ukupanu sliku kriminaliteta koja najviše ugrožava sigurnost.
Kriminalistička policija je “mozak i kičma” savremenih policijskih struktura, zato je potrebno jačati.
hayat.ba