Ermin Kuka, viši naučni saradnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava pozvao je nadležne institucije na adekvatnu reakciju povodom obilježavanja Dana ruskih dobrovoljaca u Višegradu. Naime, u ovom gradu se u kontinuitetu duži niz godina 12. april obilježava kao Dan ruskih dobrovoljaca, koji su ratovali kao dobrovoljačka vojna formacija u sastavu VRS, a taj dan je odabran, jer su 12. aprila 1993. godine ruski dobrovoljci učestvovali u napadu na pripadnike Armije Republike Bosne i Hercegovine, na kotama Zaglavak i Stolac. Tom prilikom su poginula trojica ruskih dobrovoljaca, a obilježavanje ovog dana postalo je sastavni dio programa obilježavanja važnih datuma iz perioda 1992-1995. godine u entitetu Republika Srpska.
“Višegrad je targetiran od vlasti u entitetu Rs kao pogodno mjesto za podizanje spomenika ruskim dobrovoljcima, davanja ulica po njihovim vojnim jedinicama, kao i veličanja njihovog učešća u agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu i izvršenju zločina nad Bošnjacima toga, prije agresije multietničkog grada. Zabrinjavajuća je činjenica da iza svega toga stoje lokalne vlasti u Višegradu, entitetska vlast, kao i velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve”, ističe doc.dr .Ermin Kuka, viši naučni saradnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.
Dodaje da je jasno kako su ruski dobrovoljci u vrijeme agresije stali na stranu implementiranja fašističke i zločinačke velikosrpske ideologije, a koja za osnovni cilj ima eliminaciju nesprskog stanovništva sa zamišljenih prostora tzv. velike Srbije.
“Kroz ovakva obilježavanja se ujedno i slavi i održava kontinuitet velikosrpske ideologije, a čije posljedice se i dan danas osjete. Također, ovakva obilježavanja se koriste u svrhu da se pošalje slika ionako malom broju povratnika Bošnjaka, kao i svih onih koji obilaze svoja ognjišta u Višegradu, kako je to isključivo srpska zemlja, kako je Višegrad simbol tzv. srpsko-ruskog bratstva, te da Bošnjaci tu nemaju šta tražiti. Tome doprinosi i višegodišnja šutnja i izostanak reakcije Tužilaštva Bosne i Hercegovine”, naglašava Kuka.