FOTO:BHRT
U toku pojačanih inspekcijskih nadzora u oblasti sive ekonomije, inspektori Federalne uprave za inspekcijske poslove izvršili su u periodu od 13. marta do 13. aprila ove godine 1.372 pojačana inspekcijska nadzora i 13 kontrolnih nadzora. U tim nadzorima evidentirani su prekršaji koji podrazumijevaju izdavanje 533 prekršajna naloga s finansijskim teretom od 830.652 KM.
“Subjektima nadzora kod kojih su uočena manja odstupanja izdata su 103 rješenja o otklanjanju nedostataka, te zbog propusta neće biti prekršajno sankcionirani ukoliko ih otklone u ostavljenom roku.”
Izrečena su i 53 rješenja o zabrani (46 rješenja o privremenoj zabrani rada za fizičko lice zbog neposjedovanja sanitarne knjižice, šest rješenja o zabrani prometovanja sadnog materijala i jedno rješenje o zabrani prometovanja fitofarmaceutskim sredstvima), a za naplatu na ime naknada za vode, šume, ceste i zrak je evidentiran iznos od 253.563,89 KM. U nadzorima u oblasti radnih odnosa u saradnji s kantonalnim inspekcijama rada, zatečeno je 18 radnika na crno – navodi se.
U kontrolama temeljem Zakona o fiskalnim sistemima Federacije BiH utvrđeno je da svaki od 564 kontrolisana subjekta posjeduje fiskalnu kasu, dok 84 subjekta u trenutku nadzora nisu izdavali fiskalne račune zbog čega će biti prekršajno sankcionirani. Kazne za neizdavanje fiskalnog računa propisane su Zakonom o fiskalnim sistemima Federacije BiH, a kreću se u rasponu od 2.500 KM do 20.000KM za pravno lice – obveznika, od 1.000 KM do 3.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu, te od 3.000 KM do 10.000 KM za poduzetnika.
Nadzore provode mješoviti timovi Federalne uprave za inspekcijske poslove, u saradnji s kantonalnim inspekcijskim organima, u skladu s “Programom pojačanih inspekcijskih nadzora na području svih kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine” za period mart-avgust 2023. godine”.
Predmet inspekcijskih kontrola su, između ostalog, prometovanje roba i usluga, vođenje poslovnih knjiga, prometovanje drvnih sortimenata, promet građevinskog materijala, izdavanje fiskalnih računa, korištenje novčanih poticaja u poljoprivrede i ruralnom razvoju, obavljanje farmaceutske djelatnosti, te nadzori u drugim oblastima iz nadležnosti 11 federalnih inspektorata. Pojačani nadzori će trajati do 22.8. 2023. godine.
“Apelujemo na privredne subjekte da usklade svoje poslovanje sa pozitivnim propisima da ne bi bili predmet sankcionisanja”, navode iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Kako naglašavaju u saopćenju za javnost, nepravilnosti uočene u radu privrednih subjekata građani mogu prijaviti putem kontakt forme „Prijavi nepravilnost“ na web stranici FUZIP; telefona za prijave je 033 /22 66 44 (otvoren 24 sata); – e-maila: info@fuzip.gov.ba; poštom, na adresu Fehima ef. Čurčića br. 6. Sarajevo.
BHRT