ObilježavanjE Dana sjećanja na ubijenu djecu Goražda 14 i 15.maja

Grad Goražde po prvi put ove godine obilježava Dan sjećanja na ubijenu djecu ovog grada u periodu 1992 – 1995. Pripreme za dostojanstveno obilježavanje  privode se kraju, a dvodnevni program počinje u nedjelju 14 maja – podsjetili su na današnjoj pres – konferenciji članovi organizacionog odbora.

Uz napomenu da je prema službenim podacima, u periodu agresije u Goraždu ubijeno 149 a ranjeno  428 djece, o programu obilježavanja ovog datuma i njegovom značaju govorili su pomoćnica gradonačelnika Goražda za društvene djelatnosti Samira Drakovac, ministrica za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport BPK-a Adisa Alikadić-Herić i poslanik u Skupštini BPK-a Amar Imamović, na čiju je tada vijećničku inicijativu Gradsko vijeće Goražde  u maju prošle godine ustanovilo ovaj datum.

 Cilj obilježavanja 14.maja kao Dana sjećanja na ubijenu djecu Goražda u periodu 1992 – 1995 godina je odavanje počasti ubijenoj djeci ali i poštovanja ranjenoj djeci,  nedužnim žrtvama rata na prostoru Goražda u periodu agresije – naglašeno je na pres – konferenciji

Program će simbolično započeti u nedjelju u 12 sati izložbom skulptura pod nazivom „Majka“ Goraždanina Jakuba Hubjera

„ Tog dana polaganjem cvijeća  odat će se počast ubijenoj djeci na spomen obilježju ispred Centra za kulturu dok će se u 13 sati održati  javna tribina u maloj sali Centra za kulturu koju će prirediti Instituit za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu“ – precizirala je pomoćnica gradonačelnika Samira Drakovac.

Napomenula je da se   program  nastavlja u ponedjeljak 15 maja uz učešće brojne djece Goražda

„ Tada imamo preformans koji je posvećen ubijenoj djeci i ranjenoj djeci. Prvi dio će se održati na Mostu Alije Izetbegovića dok je drugi dio planiran u parku kod spomenika ubijenoj djeci gdje želimo sa ukupnim brojem okupljene djece podsjetiti na broj njihovih ubijenih i ranjenih vršnjaka. Sva djeca nose posljedice  strahota rata i ranjena djeca su naši potrgani pupoljci koji sve što su doživjeli nikada neće zaboraviti. Otuda i poruka da rat ne donosi dobro nikome te da postoje bitnije stvari uz koje možemo živjeti i dijeliti zadovoljstvo i radost postojanja“ – kazala je Drakovac.