Ako se u narednim danima ne usvoji Zakon o sprečavanju pranja novca, BiH čekaju teške finansijske posljedice

FOTO:klix
Iako je Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma jedan od ključnih na putu ka Evropskoj uniji ali i među najvažnijim da naša zemlja ne bude uvrštena na sivu listu Komiteta MONEYVAL, sjednica Doma naroda na kojoj bi se po hitnoj proceduri usvojio ovaj zakon još nije sazvana.
Zakon je usvojen po hitnoj proceduri krajem prošle godine, ali nije prošao na sjednici Doma naroda koja je održana 31. januara.Na toj sjednici 10 delegata je podržalo da se o Zakonu raspravlja po hitnoj proceduri, ali četiri delegata iz entiteta RS su bila protiv te je zahtjev odbijen jer nije imao entitetsku većinu.

Ono što je najbitnije reći u ovom momentu jeste da vrijeme ističe. Predstavnici MONEYVAL-a, od čijeg izvještaja će ovisiti sudbina BiH u kontekstu stavljanja na sivu listu, borave u našoj zemlji od 12. do 28. februara. U njihov izvještaj ući će isključivo zakonski i podzakonski akti koji u trenutku njihove posjete budu na snazi.

Zato je izuzetno važno da se do kraja njihove posjete u Domu naroda usvoji pomenuti zakon i objavi u Službenom listu, a osam dana od tog trenutka stupit će na snagu. S obzirom da je do kraja njihove posjete ostalo još svega 14 dana, jasno je da nam je ostalo još svega nekoliko dana za usvajanje u Domu naroda.

Apel da se što prije zakaže sjednica uputio je šef kluba Bošnjaka u Domu naroda PSBiH Šefik Džaferović. On je danas za Fenu kazao da još nije obaviješten o održavanju sjednice ali smatra da se ona do sada već trebala održati.

“Bolje je održati danas nego sutra, jer se radi o važnom zakonu koji se tiče rejtinga BiH kod međunarodnih finansijskih institucija. Ako se ne usvoji taj zakon BiH može dospjeti na “sive” i “crne” liste međunarodnih institucija, što bi svakako bilo otežavajuće za građane BiH, ali i za insitucije BiH”, kazao je Džaferović.

Zato smatra da sjednicu treba održati što prije, a kada je u pitanju stav Stranke demokratske akcije povodom Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, kazao je da je SDA taj zakon podržala i prošli put i “naravno je da ćemo ga podržati i ovaj put kada bude sjednica”.

Istaknuo je da SDA stavlja interese države na prvo mjesto.

“Ovo je zakon koji se tiče porvorazrednog interesa BiH, tiče se rejtinga BiH i evropskog puta BiH. Prema tome, bez obzira što je SDA opozicija, podržat ćemo taj zakon kao što smo i mnogo puta do sada radili i kao što ćemo i u buduće raditi”, zaključio je Džaferović.

Pojašnjava da ga je Klub Bošnjaka već podržao na prošloj sjednici.

“Nije zapeo u parlamentarnoj proceduri zbog stava opozicije, nego zbog neslaganja u parlamentarnoj većini. U tome je problem”, rekao je.

Da se sazove sjednica apelovala je prije nekoliko dana i Delegacija EU u BiH koja je naglasila da je važno da se to desi do kraja ove sedmice.

A, ako se to ne desi i na kraju naša zemlja završi na sivoj listi, bit će ugrožen veliki broj investicija, što će se neminovno ugroziti ekonomiju države.

Osim u kontekstu izvještaja MONEYVAL-a, zakon o sprečavanju pranja novca važan je jer je to jedan od tri zakonska prioriteta da naša emlja u martu dobije pozivan izvješta Evropske komisije i zeleno svjetlo za otvaranje pregovora.

 

klix