“Ako neće, onda da nas ne blokiraju”, rekao je Dodik novinarima, te ocijenio da je motivisano iz Sarajeva da se to spriječi.
Ukoliko ima nastojanja da se Crna Gora vrati u taj projekat, Dodik je izrazio spremnost da to prihvati, navodeći da struju niko neće proizvesti osim hidroelektrana, termoelektrana, solarnih elektrana i vjetroparkova.
“Mi nudimo Crnoj Gori da se uključi u ovaj megaprojekat”, istakao je Dodik.
On je rekao da taj projekat ne zadire i ne potapa vode u Crnoj Gori, već je želja da se nastavi u saradnji sa Srbijom koja je većinski vlasnik projekta.
“Mislim da se to treba deblokirati”, dodao je Dodik.
On je naveo i da Crna Gora duže vrijeme postavlja problem za Bilećko jezero, te da su dogovorili da se održi sastanak u Trebinju na kome će učestvovati ministri energetike i direktori “Elektropriveda”, kao i drugi važni ljudi i da se kroz dogovor to rješava.
Dodik je rekao da ne može da ignoriše određene stvari, a da je Crna Gora imala ambicije, koje su bile nerealne, da polaže prava na nešto u čemu nije učestvovala.
Podsjećamo, Ustavni sud BiH je po zahtjevu 24 zastupnika Predstavničkog doma Parlamenta BiH još polovinom 2021. godine utvrdio da postoje pravne dileme u vezi sa dodjelom koncesije za ovaj projekat te naložio Komisiji za koncesije BiH da u roku od tri mjeseca riješi spor.
Od tada je prošlo više od dvije godine, Komisija odluku još nije donijela, a predmet je zbog neizvršavanja odluka Ustavnog suda BiH završio u Tužilaštvu.
Važno je napomenuti da RS želi jednostrano kao administrativna jedinica u BiH stupiti u ugovorni odnos sa Republikom Srbijom te dodijeliti koncesiju za upotrebu hidropotencijala rijeke Drine na period od 50 godina.
klix.ba