FOTO:ilustracija
Tokom zime koža na peti može postati jako suha zbog hladnoće i slabe cirkulacije
Ispucale pete na nogama vrlo su čest problem koji može varirati u težini od estetskog pa sve do bolnog problema. Pravovremeno korištenje odgovarajućih mjera opreza može spriječiti daljnje pucanje te pojavljivanje dubokih rana, krvarenja i boli. Redovne kupke za stopala, kao i struganje peta, mogu pomoći u ublažavanju ovog problema. Međutim, potrebna je upornost.
Uzrok problema
Neki od uzroka ispucalih peta su suhi zrak, nedostatak vlage, nepravilna njega stopala, nezdrava prehrana i nošenje pogrešne vrste obuće. Tokom zime koža na peti može postati jako suha zbog hladnoće i slabe cirkulacije. Suhoća pak dovodi do manjka elastičnosti kože, što uzrokuje pucanje kože koje zna biti izrazito bolno i problematično, čak mogu nastati i ispucale pete do krvi.
Postoji nekoliko domaćih pripravaka koje možete pripremiti sami ili ih već imate kod kuće, a koji mogu riješiti problem ispucalih peta.
Biljna ulja
Mnoga biljna ulja se mogu koristiti za liječenje ispucalih peta te za samu njegu istih. Maslinovo, susamovo, kokosovo ili neko drugo hidrogenizirano biljno ulje, svako će poslužiti svrsi. Za najbolje rezultate koristite ulje prije odlaska na spavanje, kako bi se omogućilo dovoljno vremena da ulje potpuno prodre u kožu.
Prvo temeljito operite stopala. Zatim nanesite biljno ulje na pete i tabane. Obucite čiste čarape i ostavite ih na nogama preko noći. Ujutro će pete biti osjetno mekše. Ponovite to nekoliko dana zaredom dok se pete ne obnove u potpunosti.
Rižino brašno
Piling kože na stopalima pomoći će u uklanjanju mrtvih stanica koje pogoduju isušivanju i pucanju. Rižino brašno se može koristiti kao domaći piling za čišćenje.
Pomiješajte šaku rižinog brašna s nekoliko kašika meda i jabučnog octa. Miješajte dok ne dobijete gustu pastu. Ako je stanje s petama poprilično loše, dodajte i kašiku maslinovog ulja ili ulja slatkog badema.
Namočite noge u toplu vodu na 10-ak minuta, a zatim napravite piling stopala dobivenom smjesom.
Limun
Kiselina koja se nalazi u limunu može biti vrlo efikasna u ublažavanju grubih područja kože koja mogu popucati.
Nanesite limunov sok izravno na područja gdje imate grubu kožu. Alternativno, možete potopiti stopala na 10 – 15 minuta u toploj vodi u kojoj je dodan limunov sok. Izbjegavajte korištenje vruće vode jer ona može još više isušiti vašu kožu.
Nakon toga isperite stopala koristeći sapun te ih nježno osušite peškirom.
Ružina vodica i glicerin
Kombinacija ružine vodice i glicerina može biti vrlo efikasan kućni tretman za ispucale pete. Glicerin omekšava kožu, a to je i razlog zašto se često koristi u kozmetici. Ružina vodica pak sadrži vitamine A, B3, C, D i E, kao i antibakterijska i antiseptička svojstva.
Dovoljno je pomiješati jednake količine glicerina i ružine vode te smjesu utrljati na pete prije nego odete spavati.
Parafin (vosak)
Ako je stanje vaših peta doista loše i uzrokuje puno boli, tretman parafinom može vam osigurati brzo olakšanje.
Pomiješajte parafinski vosak dok se topi na toplini temeljito s kokosovim uljem. Ostavite smjesu da se ohladi do sobne temperature prije nego je primijenite na stopalima. Za najbolje rezultate nanesite smjesu prije nego odete u krevet i isperite je tek ujutro.
Banana
Zrele banane su jedan od najjeftinijih kućnih lijekova za suhe i ispucale pete. Napravite kašu od jedne zrele banane dok ne dobijete smjesu nalik tijestu.
Temeljito očistite svoja stopala te nanesite kašu od banane. Držite je 10 – 15 minuta, tako da vaša koža može apsorbirati prirodnu hranu. Operite noge lagano toplom vodom, a zatim ih potopite u hladnu vodu na 10-ak minuta.
Ako ovaj postupak ponavljate svakodnevno, trebali biste se riješiti ispucalih peta već za nekoliko sedmica.
Med
Med ima antibakterijska svojstva i odličan je za vlaženje kože, što je vrlo potrebno za suhe i ispucale pete.
U posudu za noge dopola natočite toplu vodu. Zatim dodajte šoljicu meda. Namačite noge u toj vodi 15 – 20 minuta, a onda nježno isperite stopala.
Topla slana voda
Ako imate ispucale pete, vrlo je važno posvetiti pozornost i zadržati svoje pete hidratiziranima. Razmazite svoja stopala tako da ih namačete u toploj, slanoj vodi najmanje 10 – 15 minuta. Zatim stavite svoje noge u hladnu vodu, koja će poboljšati cirkulaciju krvi u nogama i ublažiti bolove.
Nakon toga nanesite na stopala kremu (ispucale pete – krema) ili vazelin koji će zadržavati vlagu. Za najbolje rezultate obucite čarape kako biste spriječili isparavanje vlage.
Vazelin
Vazelin koristite na suhoj koži. Nanesite ga na grube dijelove kako biste spriječili pucanje peta. Korištenjem vazelina omogućavate svojim stopalima da budu mekana i dobro hidratizirana.
Raznim pilinzima možete uklanjati odumrle stanice kože, kao i kamenom za pete. Radite to redovno, a nakon toga nanesite malo vazelina tako da prekrijete cijelo područje peta.
Nakon nanošenja vazelina obucite čiste pamučne čarape kako bi vazelin prodro duboko u kožu. Samim time pomoći ćete svojim petama da ne pucaju i budu hidratizirane. Za najbolje rezultate pokušajte ponavljati ovaj princip svaku noć prije odlaska u krevet.
Soda bikarbona
Ako vas muče ispucale pete, soda bikarbona je također jedno od dobrih rješenja. U jednu litru tople vode stavite pet čajnih kašičica sode bikarbone i pustite da se otopi. Uronite stopala u kupku, pustite da se osuše i nježno ih istrljajte frotirnim peškirom.
Kako se brinuti o stopalima?
U ispucaloj koži peta s vremenom se počinju nakupljati bakterije, dolazi do upale te je tada problem mnogo teže tretirati.
Stopala je potrebno neko vrijeme namakati u toploj vodi, a tek nakon toga odstranjivati mrtve stanice kože uz pomoć kamena ili turpije. Zadebljala koža koja se stvara na petama može ometati cirkulaciju i smanjiti elastičnost kože.
Svaki put nakon kupanja ili tuširanja postružite malo svoje pete kamenom za pedikuru.
Izbjegavajte kupnju obuće koja je napravljena od neprirodnih materijala koji potiču znojenje i u kojima koža ne diše. Neudobne cipele također mogu uzrokovati zadebljanje kože.
Svaki dan prije spavanja odvojite malo vremena kako biste izmasirali svoja stopala.
Kada stanjujete slojeve kože na peti, nemojte pretjerati jer suviše tanka koža na petama može dovesti do bržeg pucanja peta, a osim toga i do bolova prilikom hodanja.
Avaz