Kako prepoznati trgovinu mjestima u biračkim odborima?

U izbornom zakonu BiH jasno je navedeno da je zabranjeno lažno predstavljanje u ime bilo koje političke stranke, stvarne ili fiktivne, sa ciljem pogodavanja drugoj kojoj mjesto u biračkom odboru nije pripalo.

Zakonskom zabranom lažnog predstavljanja kandidata za članove biračkih odbora, što je do sada (često) bio slučaj, želi se spriječiti trgovina mjestima u biračkim odborima. Važno je naglasiti kako prema Zakonu, jedan politički subjekt može imati samo jednog člana u biračkom odboru. Na taj bi se način izbjeglo ono što je u dosadašnjim izbornim procesima bila praksa, a to je formiranje jednostranačkog biračkog tijela. Time bi, ujedno, i bila smanjena mogućnost manipulacije glasovima što i jeste cilj.

Prema trenutačnim pokazateljima, ove su se izmjene i dopune Izbornoga zakona pokazale donekle učinkovitim budući da je ove godine zabilježen znatno manji broj političkih subjekata, tj. nema fiktivnih političkih subjekata koji nemaju namjeru stvarnog učešća u izbornoj utrci.

Međutim, i dalje se javljaju slučajevi trgovine mjestima u biračkim odborima. Najčešće ih možemo prepoznati na način da su neki od kandidata bili članovi biračkih odbora na prethodnim izborima u ime drugih političkih subjekata ili su pak očigledni stranački aktivisti.

U nastavku vam prezentiramo nekoliko zabilježenih različitih primjera trgovine mjestima u biračkim odborima.

Koalicija ”Pod lupom” poziva sve građane BiH da, ukoliko uoče trgovinu mjestima u biračkim odborima, upute prijavu. To je moguće napraviti besplatnim pozivom na broj telefona 080 05 05 05 ili putem online obrasca https://mojeiskustvo.podlupom.org/ . Na taj će način dajete svoj doprinos slobodnim i poštenim izborima!

 

 

/podlupom.org