FOTO:klix
Političari iz Republike Srpske koji rade u državnim institucijama posljednjih mjeseci plate primaju preko Pošte RS-a, a nakon što su im ugašeni bankovni računi jer su se našli na crnoj listi Kancelarije za kontrolu stranih sredstava SAD (OFAC).
U martu mjesecu ove godine banke širom RS-a, pa potom i Federacije BiH počele su sa gašenjem računa pravnim i fizičkim licima koja su se našla na crnoj listi. Ni jedna druga banka od tada nije smjela da otvori račun ovim osobama zbog toga što je Ambasada SAD-a u Sarajevu u više navrata jasno poručila da svi oni koji budu doprinosili da se sankcije zaobiđu rizikuju posljedice.
Nezvanični glasnogovornik onih koji su se našli pod sankcijama Milorad Dodik kazao je već tada da je jedna od opcija da se plate primaju preko Pošte Republike Srpske. Stručnjaci, uključujući Svetlanu Cenić, tada su komentarisali da to nije moguće jer za tako nešto te osobe moraju imati otvorene račune u komercijalnim bankama.
Ipak, Ministarstvo finansija Bosne i Hercegovine odvažilo se da krene tim putem svjesno udarajući kontru Amerikancima. Oni su poslali javni poziv u sve tri pošte u Bosni i Hercegovini da se prijave kako bi isplaćivale plate državnim službenicima koji su pod sankcijama. Jedina koja se odazvala na ovaj poziv jeste Pošta RS-a preko koje sada svi političari u državnim institucijama koje dolaze iz RS-a primaju platu.
Ostaje jedino nepoznanica da li je situacija rješena za predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH Marinka Čavaru iz HDZ-a. Nezvanično, on je jedini koji još ne prima platu.
Njegova stranka pokušala ga je spasiti tako što je Predrag Kožul predložio Predstavničkom domu PSBiH da se omogući isplata plate u gotovini državnim zvaničnicima koji su pod američkim sankcijama. Tada su se Amerikanci odmah oglasili i upozorili da se takvo rješenje ne donosi.
“Podrška ovakvim aktivnostima i sankcionisanim subjektima povlači za sobom potencijalne posljedice”, naglasili su iz Ambasade SAD.
Ranije je lider SNSD-a Dodik javno u više navrata prozivao Ambasadu SAD-a govoreći kako je jedan “njihov čovjek” “hodao po bankama u RS-u i prijetio” da ne smiju isplaćivati plate crnolistašima.
Pomoćnik državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja James O'Brien kazao je jedne prilike da je Američka ambasada objasnila bankama “rizike u okviru postojećih sankcija.”
“Mi radimo takvu istu stvar u zemljama širom svijeta a samo se u Banjoj Luci optužuje ambasada SAD-a za njihovu ekonomsku situaciju. Sankcije podrazumijevaju da se ne može koristiti naš sistem za koruptivne aktivnosti”, naveo je O'Brien.
Ostaje potpuno nejasno kako je Ministarstvo finansija BiH bez javnog tendera poslalo poziv poštama da isplaćuju plate crnolistašima, a posebno s obzirom da te osobe nemaju račune u komercijalnim bankama. Iz toga proizilazi pitanje da li se sada Pošta RS-a suočava sa sankcijama, ali i samo Ministarstvo finansija s obzirom na očigledno nezakonitu podršku onima koji su pogođeni sankcijama, na šta su Amerikanci u više navrata upozoravali.
klix