Interdisciplinarna grupa edukatora i edukatorica, istraživača i novinara koji rade na obučavanju djece i mladih u oblasti medijske pismenosti u BiH učestvovala je u u studijskoj posjeti Pragu, koju su organizovali Mediacentar Sarajevo i Transitions Online.
Kao dio tima sastavljenog od vrsnih stručnjaka, edukatora, istraživača i novinara, i reporter TV Nove, Tahir Žustra dobio je priliku upoznati se s metodama i alatima koji se koriste u obrazovnom procesu u školama u Češkoj, ali i u pojedinim medijima, organizacijama civilnog društva i edukacijskim centrima koji djeci i mladima prenose znanja o ulozi medija u društvu, razlikama između tradicionalnih medija i društvenih mreža, ali i o generativnoj umjetnoj inteligenciji koja postaje svakodnevna pojava u procesima stvaranja najrazličitijih medijskih sadržaja.
“Bilo je gotovo pa nerealno iskustvo upoznavanja s medijskim organizacijama koje svoj rad i proizvodnju programa koncipiraju na upotrebi vještačke inteligencije, doslovno stvarajući novi društveno-medijski poredak. Kolege i ja kada smo se upoznali s radom internet platforme i radio-televizijske organizacije koja u svojim redovima ima i AI spikere i voditelje programa, gotovo pa smo se svi zapitali šta je to budućnost rada medijskih profesionalaca i kako će se u skoroj budućnosti čuvati strogi novinarski standardi?” – kaže naš reporter, navodeći kako je pored toga, od izuzetne važnosti bilo i upoznavanje s konceptima izučavanja medijske i informacijske pismenosti u osnovnim i srednjim školama u Češkoj.
Tahirovo znanje i iskustvo u ovim procesima bili su od izuzetne važnosti budući da kao medijski profesionalac, osim na terenu, često o etičkim standardima i novinarskim principima podučava djecu i mlade širom zemlje.
“Životi koje živimo svi, širom svijeta pa i u BiH, odavno su medijatizirani i zato je neophodno konstantno inzistiranje na uvođenju edukacijskih programa koji bi se fokusirali na medijsku pismenost i razumijevanje silnih poruka kojima smo svi svakodnevno izloženi. Primjeri kako to rade kolege u Češkoj, samo su nam pokazali da je moguće vrlo jednostavno ove oblasti inkorporirati u postojeći obrazovni sistem, pomažući tako mladima od najranijeg perioda njihovih života, dugoročno lakše snalaženje u svijetu medija, poruka, društvenih mreža i brojnih opasnosti koje se iza svega toga kriju” – kaže Tahir Žustra.
Pored Tahira Žustre, bosanskohercegovačku interdisciplinarnu grupu u Pragu činili su i predstavnici Regulatorne Agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine, istaknute univerzitetske profesorice iz Sarajeva, Mostara i Banja Luke, profesori i stručnjaci iz oblasti medijske pismenosti iz Tuzle i Brčko Distrikta BiH, te medijski profesionalci iz Sarajeva i Goražda.