Crno tržište duhana i duhanskih proizvoda već godinama guši legalne tokove i ekonomiju Bosne i Hercegovine.
Portal Radiosarajevo.ba kontaktirao je Upravu za indirektno oporezivanje kako bismo dobili uvid u stanje crnog tržišta duhana u BiH.
Rezultati su vidljivi, ali problem nije riješen
Iz Uprave za indirektno oporezivanje naglašavaju da su njihove aktivnosti donijele konkretne rezultate.
“U zadnjih pet godina od kada se provodi kampanja Uprave za indirektno oporezivanje ‘Stop švercu’ vrijednost oduzetih cigareta i duhana koji su se prodavali na ‘crnom tržištu'iznosila je oko 12,5 miliona KM. Ako uzmemo u obzir pet godina prije toga, kada nije bilo kampanje ‘Stop švercu’ vrijednost oduzetih cigareta i duhana iznosila je 5,8 miliona KM”, navode iz UIO BiH za Radiosarajevo.ba, dodajući da su zaplijenili i opremu za pripremu i pakovanje cigareta koja se koristila u ilegalnoj proizvodnji.
Među posljednjim akcijama ističe se prošlosedmična operacija kod Mostara, u kojoj su službenici zaplijenili ilegalni duhan i opremu za njegovu proizvodnju ukupne vrijednosti preko milion KM.
Uz to, UIO bilježi i rast broja izdanih akciznih markica, što ukazuje na sve veću kontrolu legalnog tržišta.
Trećina proizvoda dolazi iz ilegalnih izvora
Ipak, uprkos svim naporima, procjene govore da čak 35 % duhanskih proizvoda u BiH dolazi iz ilegalnih izvora.
Ova situacija posebno pogađa legalne proizvođače i distributere koji disparitet cijena vide kao veliki problem.
“Problemi nastaju i neuređeno stanje u dvuanu, mi smo otali bez fabrika iizgubili smo domaće tržište, pojavila se siva ekonomija, i ona doprinosi našim problemima jer nemamo odgovarajući kvalitet duhana, onda imamo probleme u disparitetu cijena,” kazao je jedan od proizvođaća za BHRT.
Građani ključni u borbi protiv crnog tržišta
Iako UIO bilježi konkretne rezultate u suzbijanju crnog tržišta, problemi na tržištu duhana ostaju izrazito izraženi. Visoka stopa nelegalne trgovine, ekonomski gubici i pritisak na legalne aktere predstavljaju trajne izazove.
Borba protiv crnog tržišta zahtijeva nastavak intenzivnih aktivnosti UIO, ali i širi društveni angažman.
Iz UIO BiH poručuju da je saradnja s građanima jedan od ključnih alata u borbi protiv crnog tržišta. “Godišnje zaprimimo više od 600 prijava građana putem naše besplatne linije i Viber aplikacije. Te prijave često su presudne za uspješne akcije na terenu,” kazali su.
Kako poručuju iz UIO BiH, građani su ključni partneri u ovoj borbi.
“Podizanje svijesti građana u BiH o štetnosti konzumacije duhana i duhanskih proizvoda sa crnog tržišta, koje pored štetnosti samog duhana može dodatno narušiti zdravlje, jer se radi o proizvodima bez kontrole porijekla i kvalitete”, rekli su iz UIO BiH za portal Radiosarajevo.ba.
radiosarajevo.ba