Edukativna radionica „Glas za rijeke“ na kojoj se govorilo o važnosti očuvanja vodnih resursa Gornje-drinske regije pokazala nam je da u Foči postoje podijeljena mišljenja kada je u pitanju izgradnja malih hidroelektrana. Većina učesnika radionice smatra da minihidroelektrane štete životnoj sredini i biodiverzitetu, dok jedan dio njih smatra da kako male tako i velike hidroelektrane donose veću ekonomsku dobit lokalnoj zajenici nego što štete okruženju.
Nina Kreševljaković, pravna savjetnica u Arhus centru BiH koji je organizator radionice, ističe da ekonomska isplativost nije dovoljan argument za zastupanje stava za izgradnju minihidroelektrana, te se nada da će Republika Srpska i Federaciji BiH konačno zabraniti njihovu izgradnju: „Čuli smo mišljenja ljudi koji su 40 godina radili u velikim hidroelektranama i oni tvrde da one nemaju negativan uticaj na životnu sredinu, a da posebno minihidroelektrane nemaju nikakav štetan uticaj. Nismo čuli nijedan adekvatan argument koji bi išao u korist ovoj tvrdnji, osim ekonomske isplativosti. Dražava je počela pokazivati pozitivan odnos prema tome, u Federaciji BiH usvojen je zaključak o moratorijumu na izgradnju svih minihidroelektrana, dok je u Republici Srpskoj usvojena deklaracija o moratorijumu na izgradnju minihidroelektrana. To su sitni koraci ka potpunoj zabrani izgradnje“.Fočak Aleksandar Vidojević smatra da minihidroelektrane i turizam, koji je u sve većem usponu u Foči, ne mogu ići zajedno. Dodaje da bi građani trebali više da se interesuju o tome kako i na koji način sačuvati rijeke na području opštine Foče, ali i biljni i životinjski svijet u njima i oko njih: „Moje mišljenje je da je izgradnja minihidroelektrana veliki problem za našu opštinu, jer je većina naših resursa za razvoj upravo u prirodi. Moramo se odlučiti jesmo li za turizam ili za stvaranje energije, jer se sa takvim stvarima ne može svaštariti. Ako se opredijelimo za turizam onda moramo prihvatiti činjenicu da ne možemo graditi minihidroelektrane i hidrocentrale, a sa druge strane ako se odlučimo za izgradnju hidrocentrala i ako prihvatimo da je to naš potencijal, turizam moramo staviti u drugi plan“, rekao je Vidojević.
reševljakovićeva tvrdi da minihidroelektrane nanose veliku štetu životnoj sredini, te najavljuje aktivnosti Arhus centra kako bi građanima približili ovaj problem: „Štetni uticaju su mnogobrojni, od promjene mikroklime, do izmjene biljnog i životinjskog svijeta, jer mnoge vrste nestaju a druge se stvaraju. Jednostavno remeti se ekosistem, ostajemo bez pitke vode i vode za navodnjavanje. Mi ćemo taj problem, organizacijom uličnih kampanja, pokušati da približimo građanima, kako bih dobili njihovu podršku u ovoj borbi“, zaključila je Kreševljakovićeva.
Edukativnu radionicu, koja se sprovodi se u okviru šireg projekta „Misli o prirodi“ , organizovao je Arhus centar BiH u saradnji sa udruženjima Eko Centar Višegrad i Eko Habitat Goražde.
Radio Foča