FOTO:ilustracija
Oboljeli u Federaciji Bosne i Hercegovine, njih 25, koliko ih je registrirano u Udruženju za cističnu fibrozu u BiH, još čekaju na lijek Kaftrio, jer roditelji za svoju djecu ne mogu izdvojiti 230.000 eura, koliko košta godišnja terapija za jednog pacijenta.
Prema riječima Elvire Muhić, predsjednice, Udruženje je prošle godine u junu prema Odboru za zdravstvo Parlamentarne skupštine Federacije BiH uputilo inicijativu koja je odobrena. No, kako kaže, u naredna četiri mjeseca ništa se nije poduzimalo pa je ponovo na njihovu inicijativu sazvan i održan sastanak u Federalnom ministarstvu zdravstva.
– U Ministarstvu su nam kazali kako će podržati inicijativu, ali da novac za lijek ne može ići iz budžeta koji je već bio namijenjen za zdravstvo, nego iz rebalansa budžeta, a prije toga potrebno je oformiti komisiju za cističnu fibrozu koju će činiti ljekari iz sva tri klinička centra u Federaciji BiH. Sve to desilo se u novembru prošle godine. Prije nekoliko dana saznala sam da je Federalno ministarstvo zdravstva formiralo Komisiju, ali ništa više od toga – istakla je ovih dana za Faktor Muhić.Pitali smo Federalno ministarstvo zdravstva – kada će oboljelima od cistične fibroze biti dostupan lijek Kaftrio, dokle se došlo u toj proceduri te šta još treba uraditi kako bi to bilo omogućeno?
U odgovoru koji nam je stigao navedeno je kako je Federalno minisratstvo zdravstva “slijedom Inicijative podnesene u Parlamentu FBiH, kao i održanog sastanka s predstavnicima Udruženja za cističnu fibrozu, 17. marta 2023. rješenjem imenovalo Stručni tim za cističnu fibrozu, dok je prijedlog za imenovanje članova zatražen od kliničkih centara i Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH”.
– Zadatak tima je da utvrdi indikacije i odabere pacijente za primjenu novih lijekova – inovativne modularne terapije Kaftrio za oboljele od cistične fibroze u FBiH, pripremi protokole za liječenje i praćenje efekata liječenja te izvrši proračun potrebnih lijekova (naziv lijeka, doza, količina). Po završenom radu Stručnog tima, a u skladu s navedenim Rješenjem, bit će poduzete dalje mjere u smislu stvaranja pravnih i finansijskih pretpostavki za osiguranje dostupnosti lijekova pacijentima kojima su indicirani – navode u ministarstvu.
Dodaju “kako su u toku aktivnosti na organizaciji zajedničkog sastanka predstavnika Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH s kantonalnim zavodima na kojem će, između ostalog, tema biti i dostupnost lijekova oboljelim od cistične fibroze, a koji su na listama lijekova u većem bh. entetu”.
– Tema sastanka bit će i razmatranje mogućih pravnih i finansijskih rješenja za nabavku inovativne modularne terapije Kaftrio za oboljele od cistične fibroze u Federaciji BiH. Navedene aktivnosti dogovorene su na sastanku s predstavnicima Udruženja za cističnu fibrozu, Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, kao i sa predsjedavajućim Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Mirsadom Zaimovićem koji je zajedno s dopredsjedavajućim ovog doma Mladenom Boškovićem, podnio navedenu Inicijativu.
Federalno ministarstvo zdravstva pripremilo je Nacrt programa za rijetke bolesti u FBiH (2023-2025) koji treba sistemski unaprijediti dijaganostiku i liječenje ovih bolesti, među kojima je i cistična fibroza.
– Javne rasprave o Nacrtu programa provedene su na nivou kantona, te će Program biti upućen u proceduru razmatranja i usvajanja prema Vladi Federacije BiH – naveli su iz Federalnog ministarstva zdravstva.
Faktor