Zaglavljeni u uglu južne Gaze, preživjeli članovi porodica drže se stroge rutine preživljavanja, dok daju teške i žalosne ispovijesti.
Deset članova porodice Abu Jarad sada su stisnuti u mali šator na pješčanoj parceli posutoj smećem, koja je dio velikog kampa raseljenih Palestinaca, prenosi Associated Press.
“Živimo kao psi”
Svaki član porodice ima svakodnevne zadatke, od skupljanja grančica do paljenja vatre za kuhanje, do pretresanja gradskih pijaca u potrazi za povrćem. Međutim, njihovi najbolji napori ne mogu prikriti izazvani očaj, pa tako stariji član porodice Awatif Abu Jarad navodi da žive kao psi.
Dakako, Palestinci koji traže utočište u južnoj Gazi kažu da je svaki dan postao borba za pronalaženje hrane, vode, lijekova i kupatila, dok sve vrijeme žive u strahu od izraelskih zračnih napada i rastuće prijetnje bolesti.
Spavanje na boku zbog manjka prostora
Izraelsko bombardovanje i kopnena invazija na Gazu, koja je sada u svojoj 13. sedmici, preusmjerila je gotovo sve Palestince prema južnom gradu Rafah duž egipatske granice. Ovo područje je imalo prijeratno stanovništvo inače od 280.000 ljudi, što je brojka koja se posljednjih dana povećala na više od milion, prema UN-ovoj agenciji za palestinske izbjeglice.
Jedan od sagovornika Nouman, po zanimanju računovođa, spava na podu prekrivenim najlonom sa suprugom, sestrom, šest kćeri i jednim unukom. Spavaju na boku kako bi sačuvali prostor.
Namirnice nepriuštive zbog nerealnih cijena
Rekao je da je šator koštao 1.000 šekela, što iznosi 276 dolara. U Rafahovoj ratnoj ekonomiji vođenoj potražnjom, veći unaprijed izgrađeni porodični šatori sada se kreću od 800 do 1.400 dolara.
Dalia Abu Samhadana, mlada majka koja se sklanja sa porodicom svog amidže u prepunoj kući od 20 ljudi u Rafi, kaže da su jedine osnovne namirnice na njenoj lokalnoj pijaci paradajz, luk, patlidžan, narandže i brašno, te da su svi praktično nepriuštivi.
Vreća brašna od 25 kilograma prije 7. oktobra koštala je 10 dolara. Od tada je cijena skočila na između 40 i 100 dolara.
“Moj novac je skoro nestao”, rekla je Abu Samhadana, nesigurna kako će prehraniti svoju kćer.
Satima u redu za UN pomoć
Raseljeni Palestinci u Rafi imaju pravo na besplatnu pomoć ako se registruju kod Agencije Ujedinjenih naroda za palestinske izbjeglice, koja dijeli brašno, deke i medicinske potrepštine na 14 mjesta širom južne Gaze. Često provode sate u redu čekajući da se pomoć podijeli.
U međuvremenu, i zdravstveni zvaničnici upozoravaju na sve veće širenje bolesti, posebno među djecom. Svjetska zdravstvena organizacija prijavila je desetine hiljada slučajeva infekcija disajnih puteva, dijareje, vaški, šuga, vodenih kozica, kožnih osipa i meningitisa u skloništima UN-a.
klix