Pred Kantonalnim sudom u Sarajevu održano je ročište o izjašnjenju krivice bivše sutkinje Lejle Fazlagić Pašić koja je, inače, osam godina u bjekstvu i nedostupna je bh. organima pravosuđa.
Ona je nedavno zatražila da plati kauciju kako bi bila ukinuta potjernica za njom, međutim kako se nije pojavila na današnjem ročištu, tužilaštvo je zatražilo nove mjere pritvora, odnosno da joj se ukine kaucija koju je platila.
Fazlagić Pašić je sudu dostavila informaciju o tome da trenutno ima koronu i da zbog toga nije mogla doći, dok je svojoj advokatici Belmi Balijagić Džuho kazala da joj kćerka ima koronu.
Advokatica Belma Balijagić Džuho (Foto: I. L./Klix.ba)
S obzirom na to da o tome nije dostavila nikakvu medicinsku dokumentaciju, tužilac Samir Selimović je kazao da joj ne vjeruje. Sumnja u to da će se uopšte vratiti s obzirom na to da je zaposlena u Makarskoj, ima u Hrvatskoj tri nekretnine i tu državu je navela kao stalno mjesto boravka.
Sutkinja je advokatici dala 24 sata da dostavi dokaze o nemogućnosti dolaska na ročište, nakon čega će po hitnom postupku odlučivati o zahtjevu tužioca da se Fazlagić odredi pritvor.
Sutkinja Adisa Zahiragić (Foto: I. L./Klix.ba)
Tužilaštvo Kantona Sarajevo je prije više od osam godina počelo istraživati grupu ljudi na čelu s Alijom Delimustafićem zbog sumnje na nezakonito prometovanje nekretninama.
Suđenje na osnovu ranije podignute optužnice je počelo tek nedavno i postupak je razdvojen u odnosu na sutkinju Fazlagić Pašić, s obzirom na to da je bila nedostupna bh. organima gonjenja. Ona se u trenutku policijske akcije, u kojoj su uhapšeni Delimustafić i drugi, već nalazila u Hrvatskoj, gdje je ostala do danas.
Naime, Fazlagić Pašić je u novembru 2023. godine putem svoje advokatice Belme Balijagić Džuho, Kantonalnom sudu Kantona Sarajevo podnijela prijedlog za ukidanje pritvora i određivanje jemstva, a kako bi joj bio omogućen slobodan pristup sudu, gdje želi iznijeti svoju istinu o tome što se dogodilo.
Inače, sutkinja Fazlagić Pašić se, prema aktuelnoj optužnici, tereti da je koristila službeni položaj te donosila nezakonite presude na osnovu fiktivnih dokumenata i lažnih isprava. Navodi se da je tako omogućila sebi i bliskim ljudima iz optužnice da dođu u posjed ciljanih nekretnina na području Kantona Sarajevo.
“U fingiranim sudskim postupcima koje je vodila sutkinja Lejla Fazlagić-Pašić, nekretnine s umrlih knjižili su na članove grupe i rodbinu, a potom su ih sklapanjem ugovora prodavali trećim osobama. Počinjenjem pomenutih krivičnih djela kao organizirana grupa stekli su protupravnu imovinsku korist u iznosu većem od 10 miliona maraka”, navelo je tada Kantonalno tužilaštvo.
Tužilac Samir Selimović (Foto: I. L./Klix.ba)
Mediji su još 2016. pisali da je prodajom nekretnina odavno mrtvih osoba kriminalna grupa u slučaju Pravda zaradila milione maraka, a da je Vijeće Kantonalnog suda u Sarajevu neosnovano pustilo Aliju Delimustafića da se brani sa slobode.
klix.ba