Organiziran od strane TRIAL International Ureda u BiH i Ministarstva rada i socijalne politike Federacije BiH, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, okrugli stol je otvorio raspravu o izazovima u provedbi ovog zakona.
“Naša organizacija ne staje na uloženim naporima u donošenju Zakona o zaštiti civilnih žrtava rata u FBiH, već nastavlja raditi na implementaciji i monitoringu unaprjeđenja prava preživjelih. Proaktivno djelovanje svih nivoa vlasti u cilju harmonizacije propisa važnije je nego ikad, kako bi se osigurao kvalitetniji život zaštićenih žrtava bez obzira na prebivalište”, izjavila je Ajna Mahmić, pravna koordinatorica TRIAL International Ureda u BiH.
Iako je Zakon usvojen, izazovi u implementaciji su značajni, naročito u koordinaciji sa kantonalnim vlastima.
“Resorna ministarstva su uskladila propise s federalnim zakonom, i zakon funkcioniše u praksi. Međutim, zabrinjava nas mali broj registracija posebne kategorije žrtava, poput žrtava ratnog zločina silovanja i djece rođene iz tog čina. Naša je obaveza da ohrabrimo te ljude da se registruju, kako bi njihova svjedočanstva postala dio kolektivne historije”, istakao je Adnan Delić, ministar rada i socijalne politike Federacije BiH.
Midheta Kaloper, predsjednica Udruženja Foča 92-95, dodala je: “Kantoni ponovno prave probleme u primjeni Zakona. Čekali smo 30 godina na ovaj Zakon i pitamo se koliko još moramo čekati na njegovu primjenu.”
Na osnovu zaključaka sa okruglog stola, Vlada Federacije priprema izmjene koje se odnose na prebivalište posebnih kategorija i poziva kantone na aktivniju implementaciju zakona. Na skupu je učestvovalo devet udruženja iz cijele BiH, iznoseći prijedloge za bolju provedbu zakona kroz praksu.
klix