Počelo novo suđenje u slučaju Dobrovoljačka: Optužen bivši komandant Vojne policije Kerim Lučarević

Kerim Lučarević 1992. godine (Foto: Arhiv)
Čitanjem optužnice i uvodnom riječi Tužilaštva Bosne i Hercegovine počelo je suđenje Kerimu Lučareviću, optuženom za navodni zločin u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici u maju 1992. godine.
Prema optužnici koju je pročitao tužilac Mladen Vukojičić, Lučarević se tereti da, u svojstvu komandanta Vojne policije Republičkog štaba Teritorijalne odbrane (TO) Republike Bosne i Hercegovine, nije poduzeo nužne i razumne radnje da kazni izvršioce ubistava i ranjavanja vojnika i civila tokom napada na mješovitu kolonu vojnika i civila zaposlenih u Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA) 3. maja 1992. u Dobrovoljačkoj ulici.Optužnica ga tereti i da nije poduzeo nužne i razumne mjere kako bi spriječio fizičko i psihičko zlostavljanje zarobljenih pripadnika JNA, kao i da kazni izvršioce, iako je znao ili imao razloga znati o počinjenim krivičnim djelima, piše Detektor.

Kroz dvije tačke optužnice navedeno je da je tokom napada pripadnika TO-a na kolonu civila i vojnika bivše JNA ubijeno osam osoba, među kojima su bila vojna lica i pripadnici sanitetske službe, kao i da je ranjeno 19 osoba iz ove kolone. Preostali učesnici u koloni, kako se navodi, razoružani su, zarobljeni, te fizički i psihički zlostavljani.

Zarobljeni su, kako stoji u optužnici, sprovedeni do zgrade FIS-a, gdje su psihički i fizički zlostavljani, kao i da se isto dešavalo tokom njihovog ispitivanja u zgradi Predsjedništva i boravka u pritvoru na petom spratu Centralnog zatvora.

Optuženi Lučarević, koji je zbog zdravstvenog stanja bio u pratnji medicinskog osoblja, u sudnici je rekao da je razumio optužnicu.

“Ali mislim da se ovo u značajnoj mjeri nije dešavalo ovako”, dodao je optuženi.

Tužilac je u uvodnoj riječi kazao da će izvesti dokaze da je kolona iz Dobrovoljačke bila nelegitimna vojna meta, kao i dokaze o postojanju međunarodnog oružanog sukoba u BiH i Sarajevu u vrijeme napada na kolonu, te o tadašnjem statusu optuženog.

Posebno je pojasnio da će dokazivati da je postojao sporazum o kretanju kolone, kao i da se nije kretala u borbenom, nego u marševskom poretku. Naveo je da će izvesti dokaze da se u koloni nalazio veliki broj civila, kao i jedan broj sanitetskog osoblja koji je imao jasna obilježja medicinskih radnika.

Kazao je i da će neki od iskaza svjedoka biti usmjereni i na dokazivanje da su svi stradali iz kolone ubijeni u trenutku kada nisu imali naoružanje i kada su ležali na zemlji.

Vukojičić je dodao i da će dokazivati da je Lučarević imao saznanja o počinjenjima krivičnih djela kroz jasan lanac izvještavanja, da nije ništa poduzeo u vezi sa saznanjima, da je imao efektivnu kontrolu nad Vojnom policijom, te da su u to vrijeme postojali adekvatni organi za procesuiranje počinioca.

Lučarevićeva braniteljica Marsela Bajramović kazala je da će Odbrana uvodnu riječ iznijeti nakon što Tužilaštvo završi ulaganje dokaza.

Tužilaštvo BiH je za zločine u Dobrovoljačkoj ulici ranije optužilo Ejupa Ganića i još devet osoba protiv kojih je sudski postupak u toku. Nastavak suđenja bit će naknadno određen.Tvrdnje Tužilaštva su u suprotnosti s presudom Haškog tribunala. Podsjećamo, pravnici iz ureda haške tužiteljice Carle Del Ponte, su zaključili da je naoružana kolona JNA u Dobrovoljačkoj bila legitimna vojna meta i da je napad na nju bio zakonit. Alija Izetbegović, kojeg je kidnapovala i držala zarobljenog JNA, nije mogao garantovati vlastitu sigurnost, a kamo li siguran prolaz kolone JNA prema Lukavici.

klix