Kulturni mrak prijeti BiH, paralizovano izdavaštvo i razvoj obrazovanja u BiH

FOTO: Ilustracija: Shutterstock

Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH (NUBBiH) nalazi se u stanju potpune blokade zbog izostanka upravljačkih struktura i neplaćenih dugovanja. Ova situacija direktno utječe na izdavanje ISBN, ISSN i ISMN brojeva, koji su ključni za registraciju knjiga i serijskih publikacija.

Bez ovih identifikatora, novi naslovi ne mogu biti formalno priznati niti dostupni na međunarodnom nivou, čime su ozbiljno pogođeni izdavači, istraživači i obrazovne institucije širom BiH.

Tom prilikom smo kontaktirali kolektiv Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH koji su za Klix.ba pojasnili o kakvoj krizi se radi.

Trenutna blokada u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH onemogućava izdavanje ISBN, ISSN i ISMN brojeva, što su jedinstveni identifikatori za knjige i serijske publikacije.

“Bez ovih brojeva, novi naslovi ne mogu biti formalno registrovani niti prepoznati na međunarodnom nivou, što direktno pogađa izdavače, istraživače i institucije u BiH. Odsustvo direktora i blokada potpisivanja službenih dokumenata znači da nema ovlaštenja za izdavanje novih brojeva, što blokira sav izdavački rad vezan za akademsku i naučnu produkciju”, pojasnili su iz kolektiva NUBBiH-a.

Posljednje izdavanje brojeva prije blokade: Kako to pogađa izdavaštvo i akademsku zajednicu

“Posljednji ISBN, ISSN i ISMN brojevi izdati su prije blokade u oktobru. To znači da su svi novi naslovi od tada bez ovih brojeva, što izdavačima onemogućava prodaju, distribuciju i prijavljivanje publikacija u relevantne baze podataka. Akademskim institucijama i profesorima ovo donosi dodatne poteškoće jer su obavezni objavljivati radove sa ISBN ili ISSN brojevima za akademsko napredovanje, a sada im to nije omogućeno”, ističu iz kolektiva NUBBiH-a.

Također, nije moguće dodjeljivati nove DOI prefikse izdavačima.

“DOI oznake se koriste za objavljivanje članaka u online okruženju, što je veoma važno za naučne radnike i da njihovi radovi i istraživanja budu dostupna i vidljiva što većem broju korisnika na međunarodnom nivou. Čak i ukoliko serijske publikacije već imaju ISSN i DOI prefiks, novi članci neće moći registrovati svoje DOI oznake. Ova situacija koči naučni razvoj i promoviranje domaće akademske produkcije u međunarodnim okvirima”, dodaju iz kolektiva NUBBiH-a.

Šta je potrebno za obnovu usluge izdavanja brojeva

“Za obnovu izdavanja ISBN, ISSN i ISMN brojeva i DOI prefiksa potrebno je uspostaviti stabilno rukovodstvo u NUBBiH koje bi moglo preuzeti ovlaštenja za potpisivanje službenih dokumenata i vraćanje operativne funkcionalnosti. Trenutno je nemoguće izdavati brojeve i plaćati članarine za ove agencije jer nema direktora ili rukovodstva koje bi ovlastilo izdavanje i bilo odgovorno za te odluke. Pored toga, potrebna su hitna sredstva i podrška nadležnih institucija kako bi se administrativne usluge mogle nesmetano obavljati”, ističu iz kolektiva NUBBiH-a.

Posljedice za akademsku zajednicu i obrazovni sistem

Nedostatak ISBN, ISSN i ISMN brojeva i DOI prefiksa znači da profesori i nastavnici ne mogu ispuniti uslove za napredovanje u zvanje, jer su publikacije bez tih brojeva nekompletne i ne priznaju se u akademskim procedurama.

“To stvara zastoj u naučnoj produkciji i akademskom razvoju, jer mnogi profesori ne mogu objavljivati svoje knjige i radove u relevantnim bazama niti dobiti zaslužena priznanja i promocije unutar akademske zajednice”, pojašnjavaju iz kolektiva NUBBiH-a.

Obustava rada COBISS sistema i posljedice za biblioteke u BiH

Obustava rada COBISS.BH sistema ima ozbiljne posljedice za rad NUBBiH i svih 78 biblioteka u BiH koje su dio tog sistema.

“COBISS omogućava povezivanje biblioteka, razmjenu podataka i pristup katalozima, te je ključan za funkcionisanje bibliotečkog sistema na državnom nivou. Bez ovog sistema, korisnici nemaju pristup ažuriranim katalozima i biblioteke gube osnovne alate za upravljanje knjižničnim fondovima. Ovo stanje pogađa čitavu mrežu biblioteka, čineći pristup informacijama i resursima teško dostupnim i kočeći obrazovni i istraživački rad širom zemlje”, ističu iz kolektiva NUBBiH-a.

Kada je riječ o rješenju krize, ono je naizgled veoma jednostavno. Vijeće ministara BiH treba da da saglasnost Vladi Federacije da imenuje upravljačku strukturu NUBBiH-a. Iako su iz NUBBiH-a mjesecima ukazivali na to, nadležni i dalje ništa nisu učinili po tom pitanju.

Zaposleni u NUBBiH zahvalili su se kolegama bibliotekarima, akademskoj i izdavačkoj zajednici iz cijele BiH koji su jučer, u znak podrške, na jedan sat obustavili svoj rad.

klix